CiekawostkiKultura i sztukaRelacje społeczneScan for FunŚwiat wokół nas

#hot16challenge i inne łańcuszki w internecie. Jak działają i kto na nich korzysta?

Lubisz łańcuszki internetowe? Przeczytaj to!

Łańcuszki internetowe to zjawisko, które jest w internecie od dawna. Zazwyczaj pojawiają się w mediach społecznościowych i polegają na rozsyłaniu zdjęć, historii czy linków. Czy jednak takie łańcuszki w internecie rzeczywiście komuś pomagają i czy rozsyłanie ich jest bezpieczne?

Najpopularniejszymi przykładami łańcuszków internetowych są te, które zachęcają do udostępnienia czegoś, choć jak pokazują ostatnie wydarzenia i nagrywany przez największe gwiazdy #hot16challenge, mogą służyć również czemuś dobremu. Niestety, jest to jednak rzadkość i większość łańcuszków w internecie to po prostu spam, którego nie należy udostępniać dalej.

 

Jak działa łańcuszek internetowy i czy jest bezpieczny?

 

Łańcuszek internetowy to tekst lub zdjęcie z treścią nakłaniającą nas do jego przesłania jak największej liczbie znajomych w wiadomościach prywatnych. Udostępnianie łańcuszków przez wiele osób jednocześnie może doprowadzić do przeciążenia serwerów. Na łańcuszkach rozsyłanych w internecie korzystają przede wszystkim firmy mailingowe, które gromadzą dane (np. adresy mailowe) użytkowników w celu rozsyłania im niechcianych materiałów reklamowych. Łańcuszki, które przekazują fałszywe informacje i komunikaty, mogą zostać wykorzystane przez hakerów, ich udostępnianie wiąże się więc z dużym ryzykiem i nie jest bezpieczne.

 

Łańcuszki w internecie – przykłady

 

Większość łańcuszków wykorzystuje dobroć ludzi i chęć niesienia pomocy potrzebującym. Tego typu łańcuszki polegają na przesyłaniu znajomym zdjęć dzieci czy zwierząt i zazwyczaj zawierają podpis informujący o tym, że każde udostępnienie to kilka złotych przekazanych np. na schronisko. Są też łańcuszki, które „straszą”, że stanie się coś złego, jeśli się je zignoruje, albo wprost przeciwnie – pomogą odnaleźć przyjaźń czy miłość, jeśli prześlemy je dalej.
W ostatnim czasie najpopularniejszym łańcuszkiem internetowym stał się #hot16challenge, polegający na nagraniu 16 wersów autorskiej piosenki i nominowaniu kolejnych kilku osób, aby zrobiły to samo. Znacznie różni się on jednak od tych powszechnie znanych łańcuszków ze spamem, bo jego celem nie jest wykorzystanie ludzi, ale próba pomocy służbie zdrowia. Łańcuszek #hot16challenge ma zachęcić do wpłacania pieniędzy na zbiórkę organizowaną przez serwis Siepomaga.pl nie tylko uczestników, ale również każdego, kto obejrzy dane nagranie.

Zobacz także:  Bezpieczeństwo w sieci – top 10 zagrożeń. Jak ich unikać?

Fot. Adobe Stock/Alessandro Biascioli

 

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…