BezpieczeństwoRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Hejt w internecie. Dlaczego jest zły i trzeba mu przeciwdziałać?

Bądźmy razem przeciw hejtowi!

Hejt to zjawisko, które zdecydowanie przybrało na sile w XXI wieku. Wtedy także pojawiło to się to określenie. Trudno o jednoznaczną definicję hejtu, niemniej obejmuje on działania takie jak mowa nienawiści, pogardy, dyskryminacja, obrażanie innych. Na szczęście można i trzeba z nim walczyć, również z wykorzystaniem przepisów prawa.

Hejt w Internecie rozwinął się tak dynamicznie przede wszystkim ze względu na pozorną anonimowość, jaką cechują się działania w sieci.

Co to jest hejt? Dlaczego jest to zjawisko negatywne?

Hejt to określenie na takie działanie w Internecie, które jest wynikiem złości, agresji i nienawiści. Do najczęstszych przejawów hejtu należą obraźliwe komentarze, posty, wszelkiego rodzaju aktywność werbalna. Na słowach się jednak nie kończy. Przejawem hejtu bardzo często są grafiki, gify, materiały video. Także one mogą pełnić funkcję komentarza do czyjejś aktywność, bardzo często jednak wymierzone są w konkretne grupy społeczne o odmiennym światopoglądzie, wyznaniu czy poglądach politycznych. Każde takie działanie jest negatywne, wyrasta bowiem z pogardy w stosunku do drugiego człowieka, któremu często odmawia się prawa do wolności i własnych wyborów, tym samym dążąc do jego uprzedmiotowienia. Hejt blokuje empatię, niszczy relacje między ludźmi, uczy braku szacunku i zachęca do naruszania wolności wypowiedzi tylko po to, by kogoś zranić. Paradoksalnie hejterowi działanie to nie daje zbyt wiele, poza chwilową przyjemnością, płynącą z bardzo negatywnych (choć także ludzkich) odruchów.

Jakie konsekwencje może mieć hejt dla osoby atakowanej przez innych?

Hejt może mieć ogromne konsekwencje dla jego ofiar. Szczególnie u osób mniej odpornych, bardziej wrażliwych, obraźliwe komentarze w Internecie mogą prowadzić do poważnego obniżenia poczucia własnej wartości. Osoby wystawione na ataki hejterów często z czasem stają się mniej odporne na czytane treści i zaczynają wierzyć, że walka z hejterem nie ma sensu. Ofiary hejtu żyją w ciągłym stresie, często cierpią na bezsenność, mają problemy z nawiązywaniem nowych relacji. Długotrwały hejt może doprowadzić nawet do izolacji od społeczeństwa, depresji, nerwicy. W skrajnych przypadkach może przyczynić się do podjęcia przez osobę atakowaną próby samobójczej. Nie można się na to godzić! Zarówno osoby zauważający przejawy hejtu, jak i jego ofiary powinny aktywnie sprzeciwiać się takim zachowaniom, ponieważ hejt jest przestępstwem.
Zobacz także:  Jak walczyć z hejtem? Konsekwencje prawne hejtu w Internecie

Pobierz broszurę

Hejt w internecie. Dlaczego jest zły i trzeba mu przeciwdziałać?

Jak nie złapać się w sieć – 10 kroków do świadomego korzystania z Internetu

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…