Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Body shaming – dlaczego krytykujemy innych za wygląd?

Body shaming to termin, który w polszczyźnie pojawił się całkiem niedawno. Stało się tak ze względu na coraz silniej obecne, szczególnie w Internecie, zjawisko wyśmiewania i obrażania innych ze względu na wygląd.

Body shaming jest jednym z najsilniej krytykowanych obecnie zjawisk w Internecie.

Body shaming – definicja

Trudno podać jedną, precyzyjną definicję terminu „body shaming”, bo sam zwrot w języku polskim pojawił się niedawno. Według językoznawców oznacza on wszelkiego rodzaju działania, które mają na celu poniżenie, ośmieszenie lub skrytykowanie kogoś ze względu na jego wygląd.

Czym jest body shaming – skąd się bierze?

Wyśmiewanie cudzego wyglądu to zjawisko bardzo negatywne, ponieważ prowadzi do hejtu. Zagrożenia wynikające z body shamingu to poddawanie innej osoby ciągłej presji, ośmieszeniu, krytyce. To z kolei może prowadzić:

  • do zaburzenia poczucia własnej wartości osoby obrażanej,
  • problemów z samoakceptacją,
  • depresji,
  • wykluczenia społecznego.

Czasami osoby krytykujące chcą zmotywować do pracy nad sobą innych, którzy mają np. problemy z nadwagą. Jednak takie działanie może być bardzo krzywdzące, bo rożne są przyczyny naszego wyglądu. Oprócz złych nawyków żywieniowych, bardzo często są to przyczyny zdrowotne lub genetyczne.

Czy wiesz, że…
Wyśmiewanie wyglądu innych w dużej mierze jest wynikiem dążenia do ideału, który przecież nie istnieje. Fałszywość idealnej urody z IG lub FB obnaża słynny profil Celeste Barber, która parodiuje zdjęcia celebrytek, przenosząc je do codziennego świata. To jedno z antidotum na body shaming.

Body shaming – przykłady

Przykładów body shamingu nie trzeba długo szukać. Wystarczy obejrzeć kilka postów na Instagramie lub Facebooku i poczytać komentarze pod nimi. Zdarzają się nawet takim osobom jak Anna Lewandowska, której wpis w mediach społecznościowych wywołał duże poruszenie. Ośmieszanie z powodu wyglądu dotyka przede wszystkim:

  • osoby otyłe, z nadwagą (ten rodzaj krytyki ma nawet swoją nazwę „fat shaming”)
  • osoby o nietypowej urodzie,
  • osoby o innym typie urody niż ogólnie przyjęty w danej grupie.

To zjawisko może jednak dotyczyć właściwie każdego. Hejt może dotknąć cię nie tylko ze względu na wagę (także zbyt niską), lecz również kolor włosów, kształt twarzy lub ogólny wygląd. Jak reagować na body shaming? Takie zachowania powinny być natychmiast zgłaszane. Każdy z nas jest piękny na swój sposób.

Zobacz także: Jak sobie radzić z emocjami, do kogo ruszyć po pomoc?
Fot.: Octavio Lopez Galindo / Pixabay

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Sondaże wyborcze – czy można im wierzyć?

Czy mają wpływ na wynik wyborów?