CiekawostkiEkologiaGeografiaScan for FunŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak powstaje trąba powietrzna?

W związku ze zmianą klimatu może występować u nas coraz częściej

Trąba powietrzna to gwałtowny i niebezpieczny poziomy wir wiatru, za który odpowiedzialne są kłębiaste chmury deszczowe (cumulonimbus). Jest to naturalne zjawisko atmosferyczne, nazywane również tornadem. Dowiedz się, jak i dlaczego powstaje.

Trąby powietrzne, znane również jako tornada, to zjawisko pogodowe tworzące się z chmur burzowych cumulonimbus. Do tornada dochodzi w wyniku zderzenia mas chłodnego i gorącego powietrza, najczęściej przy jednoczesnym występowaniu nagłych wahań temperatury. Zjawisko to może występować zarówno nad terenem lądowym, jak i wodnym.

Tornado w Polsce – czy to powszechne zjawisko?

Trąby powietrzne nie są w Polsce jeszcze zbyt powszechne, ale pojawiają się coraz częściej. Choć zjawisko to spotykane jest praktycznie na każdym kontynencie, z wyjątkiem Antarktydy, najwięcej przypadków odnotowuje się w Stanach Zjednoczonych. Tam też tornada są najsilniejsze i powodują najwięcej szkód. W Polsce trąby powietrzne pojawiają się średnio kilkanaście razy w roku, zazwyczaj w okresie od maja do sierpnia. Przesuwające się tornado zrywa dachy, łamie drzewa i porywa wszystko, co jest w jego zasięgu, ale pas zniszczeń nie jest zbyt szeroki (ok. 250 metrów). Najgroźniejsze tornado w Polsce odnotowano w 2008 roku niedaleko Opola – prędkość wiatru przekraczała wtedy 330 km/h.

Jak powstaje trąba powietrzna?

Trąba powietrzna powstaje w wyniku zderzenia wilgotnych, ciepłych mas powietrza z suchymi i chłodnymi, które różnią się od siebie kierunkiem i prędkością wiatru.
Tornado może mieć różny rozmiar i różną siłę. Zwykle jest to zjawisko widoczne gołym okiem jako wirujący lej kondensacyjny, czyli charakterystyczny stożkowaty kształt, zwężający się ku dołowi, który powstaje w wyniku różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz trąby powietrznej. W dolnej części leja wirują zazwyczaj różnego rodzaju odłamki i pył.

Zobacz także:  Ocieplenie klimatu fakty i mity
 

 

Polecane artykuły
BezpieczeństwoŚwiat wokół nas

Czym grozi kradzież danych osobowych? Jak ich pilnować?

Dane osobowe to informacje o konkretnej osobie, które pozwalają ją zidentyfikować….
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Na czym polega uważność? Jak ćwiczyć mindfulness?

Uważność, mindfulness to dwa określenia na ten sam stan zwolnienia i…
AktualnościWiedzieć więcej

Próbne egzaminy ósmoklasisty – kiedy są i dla kogo?

Próbne egzaminy ósmoklasisty odbędą się już w marcu. Ministerstwo Edukacji i…