CiekawostkiEkologiaScan for FunŚwiat wokół nas

Jak powstaje grad, dlaczego często zdarza się latem?

I od czego zależy jego wielkość?

Grad jest opadem atmosferycznym, który występuje w formie różnej wielkości bryłek lodu. Najczęściej pojawia się w ciepłych letnich miesiącach, zazwyczaj równocześnie z silnym deszczem. Sprawdź, w jaki sposób powstaje grad i jaki rozmiar mogą osiągać gradziny, czyli pojedyncze kulki z lodu.

Grad to opad atmosferyczny, który pojawia się w wielu miejscach na świecie, również w Polsce. Mimo że w łagodnej postaci nie jest niebezpieczny, to czasem jednak może prowadzić do nieodwracalnych zniszczeń. Skutki gradobicia zależą, przede wszystkim, od rozmiaru gradziny.

Jak powstaje grad?

Grad powstaje w rezultacie połączenia się ze sobą kropel wody w chmurze burzowej cumulonimbus. W gorące dni rozgrzane, wilgotne powietrze unosi się coraz wyżej, zamieniając się w parę wodną, a następnie w krople wody, które w wyższych i chłodniejszych warstwach atmosfery łączą się ze sobą i zamieniają w kryształki lodu. Im dłużej kryształki wypychane są do góry, tym stają się większe, a następnie spadają na ziemię w postaci gradu. Zazwyczaj są to kryształki o niewielkiej średnicy, nieprzekraczającej 50–100 mm. Jeśli jednak drobiny lodu pokonują długą drogę spadając z wysokich partii chmur i przelatując przez wilgotne warstwy, to wilgoć ta przymarza do nich i tworzą się wręcz kulki lodowe. Zdarzają się gradziny, których wielkość znacznie przekracza te wymiary. Mówi się wtedy o gradobiciu, czyli szczególnie intensywnych opadach gradu w postaci dużych lodowych bryłek. Gradziny o średnicy większej niż 7 cm stanowią największe niebezpieczeństwo i mogą przyczyniać się nie tylko do uszkodzeń samochodów, upraw czy budynków, ale stanowią również zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Opady gradu – kiedy występują i dlaczego?

Opady gradu najczęściej występują w ciepłych, letnich miesiącach, towarzysząc burzom. Dzieje się tak dlatego, że latem temperatura powietrza jest najwyższa, a tym samym woda przy rozgrzanym gruncie intensywnie paruje i przemieszcza się do kolejnych warstw atmosfery, które powodują jej zamarzanie i tworzenie się lodowych kulek. Zimą, przy niskich temperaturach, ziemia nie jest nagrzana, skroplona para wodna nie unosi się więc aż tak wysoko.
Zobacz także:  Jak powstaje trąba powietrzna?

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…