BezpieczeństwoŚwiat wokół nas

Gdzie się chować w razie trąby powietrznej?

Wiele zjawisk jest dla nas nowych, nauczmy się ich.

Trąba powietrzna to naturalne, gwałtowne i bardzo niebezpieczne zjawisko pogodowe, dlatego nie można bagatelizować alertów pogodowych. Sprawdź, jak obserwować chmury burzowe i gdzie się schować w razie pojawienia się tornada.

Przejście trąby powietrznej może być tragiczne w skutkach. W wyniku tornada często dochodzi do zniszczeń drzew, budynków, zerwania linii energetycznych, a także do śmierci ludzi i zwierząt, dlatego na wszelkie komunikaty ostrzegawcze trzeba niezwłocznie reagować i udać się w bezpieczne miejsce.

 

Trąba powietrzna – jak ją rozpoznać i przewidzieć?

 

Niestety, nie istnieje skuteczny sposób przewidywania trąby powietrznej. Prognozy mogą zostać podane nawet z kilkudniowym wyprzedzeniem, nie oznacza to jednak, że będą one trafnie określać miejsce i czas, w którym pojawi się tornado. Zazwyczaj o jego wystąpieniu dowiadujemy się dopiero w momencie, w którym wir powietrza zacznie być widoczny gołym okiem. Trąbom powietrznym towarzyszą bardzo ciemne, burzowe chmury i wyładowania atmosferyczne.
W Polsce komunikaty ostrzegawcze przed trąbą powietrzną podawane są w radiach, ale przede wszystkim w SMS-ach wysyłanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (alert RCB), stworzonego w celu monitorowaniu sytuacji w kraju i powiadamiania ludności o ewentualnych zagrożeniach.

 

Gdzie się schować przed tornadem?

 

  • Po usłyszeniu ostrzeżenia przed trąbą powietrzną natychmiast zacznij szukać miejsca, w którym możesz bezpiecznie przeczekać zagrożenie. Najlepszym schronieniem są budynki murowane.
  • Jeśli znajdujesz się w budynku, przejdź do najniżej położonego miejsca, np. piwnicy. Jeśli nie masz piwnicy, jako schron wybierz środek domu, np. przedpokój lub łazienkę.
  • Twoje schronienie powinno znajdować się możliwie daleko od okien i drzwi, które w wyniku silnego tornada mogą zostać wyrwane z zawiasów czy potłuczone i doprowadzić do obrażeń ciała. Lepiej też, by nie było zbyt dużo mebli i drobiazgów, które mogłyby się przesuwać.
  • Jeśli znajdujesz się w samochodzie, natychmiast wysiądź z pojazdu i schowaj się w najbliższym budynku. Na otwartej przestrzeni, z dala od budynków, do schowania wybierz zagłębienia terenu, miejsce, które jest najniżej położone.
  • Chroniąc się, połóż się płasko lub skul nisko przy ziemi i zakryj głowę rękami.

Zobacz także:  Jak powstaje trąba powietrzna?

Rys.: Adobe Stock

 

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak zapobiegać doomscrollingowi?

Doomscrolling to pojęcie, które być może już słyszałeś bądź słyszałaś. Nie…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Co to jest doomscrolling? Jak na nas wpływa?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Dzięki niemu możemy komunikować…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak sobie radzić z doomscrollingiem? Ogranicz media!

Media społecznościowe potrafią być świetne i dają nam dużo radości, ale…