BezpieczeństwoŚwiat wokół nas

Gdzie się chować w razie trąby powietrznej?

Wiele zjawisk jest dla nas nowych, nauczmy się ich.

Trąba powietrzna to naturalne, gwałtowne i bardzo niebezpieczne zjawisko pogodowe, dlatego nie można bagatelizować alertów pogodowych. Sprawdź, jak obserwować chmury burzowe i gdzie się schować w razie pojawienia się tornada.

Przejście trąby powietrznej może być tragiczne w skutkach. W wyniku tornada często dochodzi do zniszczeń drzew, budynków, zerwania linii energetycznych, a także do śmierci ludzi i zwierząt, dlatego na wszelkie komunikaty ostrzegawcze trzeba niezwłocznie reagować i udać się w bezpieczne miejsce.

 

Trąba powietrzna – jak ją rozpoznać i przewidzieć?

 

Niestety, nie istnieje skuteczny sposób przewidywania trąby powietrznej. Prognozy mogą zostać podane nawet z kilkudniowym wyprzedzeniem, nie oznacza to jednak, że będą one trafnie określać miejsce i czas, w którym pojawi się tornado. Zazwyczaj o jego wystąpieniu dowiadujemy się dopiero w momencie, w którym wir powietrza zacznie być widoczny gołym okiem. Trąbom powietrznym towarzyszą bardzo ciemne, burzowe chmury i wyładowania atmosferyczne.
W Polsce komunikaty ostrzegawcze przed trąbą powietrzną podawane są w radiach, ale przede wszystkim w SMS-ach wysyłanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (alert RCB), stworzonego w celu monitorowaniu sytuacji w kraju i powiadamiania ludności o ewentualnych zagrożeniach.

 

Gdzie się schować przed tornadem?

 

  • Po usłyszeniu ostrzeżenia przed trąbą powietrzną natychmiast zacznij szukać miejsca, w którym możesz bezpiecznie przeczekać zagrożenie. Najlepszym schronieniem są budynki murowane.
  • Jeśli znajdujesz się w budynku, przejdź do najniżej położonego miejsca, np. piwnicy. Jeśli nie masz piwnicy, jako schron wybierz środek domu, np. przedpokój lub łazienkę.
  • Twoje schronienie powinno znajdować się możliwie daleko od okien i drzwi, które w wyniku silnego tornada mogą zostać wyrwane z zawiasów czy potłuczone i doprowadzić do obrażeń ciała. Lepiej też, by nie było zbyt dużo mebli i drobiazgów, które mogłyby się przesuwać.
  • Jeśli znajdujesz się w samochodzie, natychmiast wysiądź z pojazdu i schowaj się w najbliższym budynku. Na otwartej przestrzeni, z dala od budynków, do schowania wybierz zagłębienia terenu, miejsce, które jest najniżej położone.
  • Chroniąc się, połóż się płasko lub skul nisko przy ziemi i zakryj głowę rękami.

Zobacz także:  Jak powstaje trąba powietrzna?

Rys.: Adobe Stock

 

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Czym jest bohaterstwo? Co oznacza w XXI wieku?

Bohaterstwo w literaturze, szczególnie dawniejszej, oznaczało bardzo często walkę o ojczyznę,…
AktualnościBezpieczeństwoHistoria

Czy wyrok Trybunału w Hadze o nielegalności agresji na Ukrainę wpłynie na los Putina?

Trybunał w Hadze wydał 16 marca wyrok wskazujący na nielegalność agresji…
HistoriaŚwiat wokół nas

Co to jest trybunał w Hadze? Jakie ma kompetencje i co rozstrzyga?

Trybunał Sprawiedliwości w Hadze to jeden z najważniejszych sądów świata. Jako…