Plan na zdrowieUrodaZdrowie

Czy tatuaże są bezpieczne?

Zanim zrobisz, dowiedz się z czym się to wiąże

Tradycyjny, trwały tatuaż może być niebezpieczny dla naszego zdrowia, szczególnie jeśli wykonamy go w salonie, w którym nie przestrzega się zasad higieny lub korzysta z barwników niskiej jakości. Znacznie bezpieczniejsze są tatuaże z henny, te jednak po jakimś czasie się zmywają.

Jeśli chcesz zrobić tatuaż, koniecznie znajdź miejsce, w którym zabiegi takie wykonuje się w sposób bezpieczny i z odpowiednią troską o higienę pracy.

Jak wykonuje się tatuaż?

Studio tatuażu to miejsce, gdzie wykonuje się przede wszystkim tatuaż trwały, a więc taki, który ma pozostać z nami całe życie. Aby tak się stało, za pomocą igły w głębsze warstwy skóry (tzw. skórę właściwą) wprowadza się tusz. Do tego celu wykorzystuje się jednorazowe igły, które znajdują się na specjalnej maszynce do tatuażu. Najpierw wykonuje się kontur wzoru, a potem wypełnia go zgodnie z wybranym przez ciebie wzorem. Zabieg jest bolesny, a skala bólu zależy w dużej mierze od tego, którą część ciała chcesz ozdobić. Najbardziej bolesne są miejsca, gdzie skóra jest cienka i pozbawiona w dużej mierze tkanki tłuszczowej.   
Alternatywą jest tatuaż z henny, jednak jest to nietrwały sposób zdobienia ciała. Hennę (czyli roślinny barwnik) rozprowadza się jedynie na powierzchni skóry, co sprawia, że tatuaż dość szybko się zmywa.

Jakie zagrożenia dla zdrowia niesie robienie tatuażu?

Każdy tatuaż to forma ingerencji w ciało, a to wiąże się z pewnym ryzykiem dla zdrowia. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że już same tusze do tatuowania mogą zawierać duże ilości metali ciężkich, które są szkodliwe dla zdrowia. Przede wszystkim mogą mieć negatywny wpływ na ludzki układ hormonalny. Ryzyko pojawia się także w przypadku niskiego poziomu higieny w studio tatuażu. Podczas zabiegu można się zarazić różnego rodzaju bakteriami czy grzybami, a także innymi niebezpiecznymi mikroorganizmami. Może się także zdarzyć, że w reakcji na tatuaż pojawią się ziarniaki, czyli niewielkie grudki na skórze, które są formą ustępującej z czasem reakcji alergicznej. Tatuaże z henny tak wielu niebezpieczeństw z sobie nie niosą. Przede wszystkim ryzyko zakażenia jest w takim przypadku minimalne.
 

Polecane artykuły
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
CiekawostkiHistoriaUroda

Inspiracje: Max Factor – od pucybuta do kosmetycznego milionera

Max Factor to założyciel słynnej marki kosmetycznej, która dla wielu kobiet…
BezpieczeństwoRelacje społeczneZdrowie

Wakacyjny bezpiecznik: podejrzewasz zatrucie pigułką gwałtu? Sprawdź co robić, nie zwlekaj!

Pigułka gwałtu zaczyna działać około 15-30 minut od momentu, kiedy szkodliwe…