Plan na zdrowieZdrowie

Jak Afryka walczy z koronawirusem?

Sprawdź możliwe scenariusze

W Afryce do połowy maja 2020 odnotowano niecałe 30 tysięcy zakażonych koronawirusem. Od początku epidemii zmarło tam 1200 osób. Dane te na tle wyników innych krajów nie szokują, jednak eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia ostrzegają, że pandemia w Afryce dopiero może zacząć zbierać tragiczne żniwo.

Dla Afryki, która nadal ma niewielkie możliwości przeprowadzania testów u osób chorych lub podejrzewanych o COVID-19, a służba zdrowia działa w ograniczonym stopniu, koronawirus może okazać się szczególnie niebezpieczny.

Koronawirus w Afryce

Afryka nie weszła jeszcze w szczytową fazę walki z koronawirusem. Do tej pory (połowa maja 2020) afrykańskie kraje zdiagnozowały około 30 tysięcy zakażeń. Zmarło ponad 1000 osób. Biorąc pod uwagę powierzchnię tego ogromnego kontynentu, nie są to zatrważające dane. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że możliwości testowania są tam bardzo ograniczone. Na milion mieszkańców przypada nieco ponad 300 testów. Tak niskie wskaźniki testowania każą podejrzewać, że w rzeczywistości zakażeń jest dużo więcej, niż wynikałoby to z oficjalnych statystyk. Mimo to nadal nie jest to szczyt pandemii. Prawdziwa walka, zdaniem ekspertów z WHO, może się w Afryce dopiero zacząć.

Tykająca bomba epidemiologiczna

Koronawirus w Afryce to znacznie poważniejsze zagrożenie dla tamtejszej ludności niż na przykład dla mieszkańców Europy Zachodniej. Słabo rozwinięta służba zdrowia, problemy z dostępnością środków medycznych, prowizoryczne szpitale w zestawieniu z dużymi skupiskami ludzi to idealne środowisko do rozwoju pandemii koronawirusa. Nie bez powodu szefowie Światowej Organizacji Zdrowia przekonują, że szczyt walki z COVID-19 jeszcze przed nami. Wielu międzynarodowych komentatorów zwraca uwagę, że to właśnie na Afrykę świat powinien spoglądać z niepokojem. Przy tak dużym zasiedleniu niektórych terenów, niskim poziomie higieny i ograniczonym dostępie do pomocy medycznej Afryka może stać się prawdziwym epicentrum zachorowań na COVID-19.

 

Zobacz także:  Czy szwedzki model walki z koronawirusem jest słuszny? 
 

 

Polecane artykuły
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
BezpieczeństwoRelacje społeczneZdrowie

Wakacyjny bezpiecznik: podejrzewasz zatrucie pigułką gwałtu? Sprawdź co robić, nie zwlekaj!

Pigułka gwałtu zaczyna działać około 15-30 minut od momentu, kiedy szkodliwe…
BezpieczeństwoZdrowie

Wakacyjny bezpiecznik. Tabletka gwałtu – jak nie paść jej ofiarą?

Pigułka gwałtu już od dawna nie oznacza wyłącznie tabletki dodawanej do…