Gospodarka i finanseŚwiat wokół nas

Czym jest gospodarka globalna?

Gospodarka globalna to sieć międzynarodowej współpracy i zależności. Ma swoje plusy i minusy

Gospodarka globalna to sieć międzynarodowej współpracy i zależności, bez których nie byłby możliwy szybki postęp cywilizacji, a nawet funkcjonowanie dzisiejszego świata. Obok tych niewątpliwych korzyści jej istnienie wiąże się z ryzykiem globalnego kryzysu w przypadku przerwania sieci zależności.

Gospodarka globalna (inaczej gospodarka światowa) może działać dzięki rozwojowi współczesnej techniki. Komputerowe systemy wymiany informacji czy rozwijające się środki transportu umożliwiają szybką wymianę towarów między państwami. Koszty takich operacji są mniejsze niż rozwijanie produkcji określonego produktu w każdym z krajów.

 

Jakie korzyści przynosi gospodarka globalna?

 

Globalizacja gospodarki daje ludziom łatwiejszy dostęp do zasobów, których nie ma w danym kraju, na przykład mieszkańcom Europy Północnej do tropikalnych owoców. Pozwala także na obniżenie kosztów produkcji przemysłowej. Dzięki masowemu wytwarzaniu określonych dóbr w jednym miejscu i ich późniejszemu eksportowi w różne zakątki świata uzyskuje się korzystne, niskie ceny, których nie byliby w stanie zapewnić mali lokalni producenci. Wiele państw zawarło między sobą umowy gospodarcze, np. w ramach Unii Europejskiej czy porozumień o bezcłowym handlu. W efekcie kupiony w sklepie internetowym produkt możemy w ciągu kilku dni otrzymać z magazynu znajdującego się w innym kraju.

 

Jakie niebezpieczeństwa wiążą się z globalizacją?

 

Gospodarka globalna to nie tylko korzyści. Każdy kraj narażony jest na ryzyko, choćby w związku z uzależnieniem od dostawców z różnych stron świata. Kryzys w jednym państwie może powodować poważne skutki w wielu innych regionach. Na przykład, z powodu epidemii COVID-19 przerwane zostały dostawy z Chin surowców oraz produktów wytwarzanych w tamtejszych fabrykach. Spowodowało to poważne zakłócenia w pracy wielu zakładów i sieci handlowych w Europie. Tajfun, który kilka lat temu wywołał na Tajwanie zniszczenie wielkich fabryk produkujących podzespoły elektroniczne, spowodował, że na całym świecie doszło do znacznego wzrostu cen układów pamięci i dysków do komputerów.

Zobacz także:  Maseczki ochronne – lepiej je szyć czy importować z Chin?

 

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest clickbait – sensacja czy tylko zapowiedź sensacji?

Clickbait to zjawisko bardzo silnie piętnowane w Internecie. Polega na wabieniu…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Fact-checking. Gdzie sprawdzać wiarygodność newsów?

Wiarygodność wielu newsów, szczególnie tych sensacyjnych, przełomowych i wywołujących strach, warto…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Jak dyskutować, jak rozmawiać, jak się nie zgadzać? Nauka wymiany myśli i poglądów

Rodzaje argumentów używanych w dyskusji to jeden z ważniejszych elementów, decydujących…