Gospodarka i finanseŚwiat wokół nas

Co to jest podaż? Jaka jest zależność między popytem i podażą?

Podaż jest podstawowym terminem ekonomicznym, który nierozerwalnie łączy się z popytem. Ma ważne znaczenie dla gospodarki, firm oraz konsumentów, dlatego warto wiedzieć, na czym właściwie polega.

Na pytanie, co to jest podaż, można udzielić dwojakiej odpowiedzi. W rozumieniu czysto ekonomicznym, matematycznym, jest to funkcyjna zależność między ceną dobra (lub usługi) a jego ilością, którą są skłonni zaoferować sprzedawcy. Jednak na co dzień, gdy posługujemy się określeniem „podaż”, częściej chodzi nam po prostu o ilość dobra oferowaną na rynku.

Prawo podaży, czyli co wpływa na podaż?

Przyjmuje się, że jeśli wzrasta cena danego towaru, to tym samym rośnie jego podaż (przy założeniu, że żadne inne czynniki nie uległy zmianie). Inaczej mówiąc, wyższa cena zachęca sprzedawców, by oferować większą ilość danego dobra. W praktyce wielkość podaży zależy jednak nie tylko od ceny produktu lub usługi, ale również wielu innych kwestii. Do pozostałych wpływających na nią czynników zaliczają się między innymi:

  • koszty produkcji,
  • liczba producentów na danym rynku,
  • warunki prawne i polityka państwa,
  • oczekiwania dotyczące przyszłych cen.

Popyt i podaż – jaka jest między nimi zależność?

Na wielkość podaży wpływa również popyt, czyli wielkość zapotrzebowania na dany towar, jaką zgłaszają kupujący. Jeśli nie wykazują zbytniego zainteresowania określonym dobrem, to producentom nie opłaca się zwiększać jego produkcji. Gdy natomiast produkt cieszy się dużą popularnością, jego podaż zwykle wzrasta, tak by zaspokoić zapotrzebowanie zgłaszane przez konsumentów.

Proces zmian wielkości podaży i popytu trwa nieustannie i zmierza do tego, by strony znalazły się w warunkach równowagi. Chodzi o to, żeby sprzedawcy w miarę możliwości mogli sprzedać cały swój towar, a kupujący nie mieli problemów z nabyciem potrzebnego produktu.

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia