Gospodarka i finanseŚwiat wokół nas

Co to jest podaż? Jaka jest zależność między popytem i podażą?

Podaż jest podstawowym terminem ekonomicznym, który nierozerwalnie łączy się z popytem. Ma ważne znaczenie dla gospodarki, firm oraz konsumentów, dlatego warto wiedzieć, na czym właściwie polega.

Na pytanie, co to jest podaż, można udzielić dwojakiej odpowiedzi. W rozumieniu czysto ekonomicznym, matematycznym, jest to funkcyjna zależność między ceną dobra (lub usługi) a jego ilością, którą są skłonni zaoferować sprzedawcy. Jednak na co dzień, gdy posługujemy się określeniem „podaż”, częściej chodzi nam po prostu o ilość dobra oferowaną na rynku.

Prawo podaży, czyli co wpływa na podaż?

Przyjmuje się, że jeśli wzrasta cena danego towaru, to tym samym rośnie jego podaż (przy założeniu, że żadne inne czynniki nie uległy zmianie). Inaczej mówiąc, wyższa cena zachęca sprzedawców, by oferować większą ilość danego dobra. W praktyce wielkość podaży zależy jednak nie tylko od ceny produktu lub usługi, ale również wielu innych kwestii. Do pozostałych wpływających na nią czynników zaliczają się między innymi:

  • koszty produkcji,
  • liczba producentów na danym rynku,
  • warunki prawne i polityka państwa,
  • oczekiwania dotyczące przyszłych cen.

Popyt i podaż – jaka jest między nimi zależność?

Na wielkość podaży wpływa również popyt, czyli wielkość zapotrzebowania na dany towar, jaką zgłaszają kupujący. Jeśli nie wykazują zbytniego zainteresowania określonym dobrem, to producentom nie opłaca się zwiększać jego produkcji. Gdy natomiast produkt cieszy się dużą popularnością, jego podaż zwykle wzrasta, tak by zaspokoić zapotrzebowanie zgłaszane przez konsumentów.

Proces zmian wielkości podaży i popytu trwa nieustannie i zmierza do tego, by strony znalazły się w warunkach równowagi. Chodzi o to, żeby sprzedawcy w miarę możliwości mogli sprzedać cały swój towar, a kupujący nie mieli problemów z nabyciem potrzebnego produktu.

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Na czym polega uważność? Jak ćwiczyć mindfulness?

Uważność, mindfulness to dwa określenia na ten sam stan zwolnienia i…
Gospodarka i finanseRelacje społeczne

Starzenie się społeczeństwa – na czym polega i czym grozi?

Starzejące się społeczeństwo to poważne zagrożenie dla stabilności państwa. Widać to…
AktualnościGospodarka i finanse

Nowy podatek od reklam – obciążenie nie tylko dla mediów

W niektórych prywatnych stacjach telewizyjnych przez jeden dzień nie były nadawane…