Gospodarka i finanseŚwiat wokół nas

Co to jest inflacja i co oznacza? Jakie ma skutki?

Jakie ma dla nas znaczenie?

Inflacja to jeden z procesów, który obrazuje negatywne zjawiska w gospodarce. Polega on na wzroście cen usług i towarów, co przekłada się na tzw. mniejszą moc nabywczą pieniądza. Za te same pieniądze jesteś bowiem w stanie kupić coraz mniej.

Inflacja to zjawisko, przed którym stara się bronić każda gospodarka.

Czym jest inflacja?

Inflacja to proces gospodarczy, który objawia się ogólnym wzrostem cen towarów i usług. Wzrost ten utrzymuje się przez dłuższy czas i przyczynia się do coraz większego spadku wartości pieniądza. Coraz droższe produkty i sukcesywne zmniejszanie się grupy osób zdolnych do ich nabycia to gotowy przepis na kryzys. Rosnąca (a czasami galopująca) inflacja świadczy o poważnych problemach gospodarczych. W historii Polski kilkakrotnie mieliśmy do czynienia z inflacją (np. w latach 30. XX wieku, kiedy problem ten dotyczył właściwie całego świata), a nawet hiperinflacją (m.in. w okresie załamania gospodarki PRL).

Co to jest stopa inflacji i jak wpływa na wartość pieniądza?

Stopa inflacji czyli procentowa zmiana cen towarów i usług w kolejnych okresach, jest jednym ze wskaźników, który bardzo wiele mówi o kondycji gospodarki. Rosnąca inflacja może mieć bardzo złe skutki dla rozwoju państwowej, a często także międzynarodowej gospodarki. Przede wszystkim w wyniku inflacji obniża się wartość pieniądza oraz oszczędności pieniężnych. Spada też „zaufanie” do waluty i jej stabilność. Wysoki wskaźnik inflacji przyczynia się do dewaluacji waluty i osłabienia danej gospodarki. W takiej sytuacji ludzie znacznie chętniej pozbywają się pieniędzy, starają się inwestować w dobra trwałe. To jednak również przyczynia się do wzrostu wartości tych dóbr (popyt staje się wyższy niż podaż). W efekcie ludzie są w stanie kupić jeszcze mniej, a więc inflacja postępuje, coraz bardziej rozbijając stabilność gospodarczą.

Zobacz także: Czy inflacja zawsze jest zła? Jak się zabezpieczyć przed wzrostem cen?

Polecane artykuły
AktualnościEkologiaGospodarka i finanse

Jak oszczędzać prąd na co dzień, dlaczego to ważne?

koszty utrzymania domu i mieszkania poszybowały w górę, dlatego każdy zastanawia…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak zapobiegać doomscrollingowi?

Doomscrolling to pojęcie, które być może już słyszałeś bądź słyszałaś. Nie…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Co to jest doomscrolling? Jak na nas wpływa?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Dzięki niemu możemy komunikować…