Gospodarka i finanseŚwiat wokół nas

Co to jest inflacja i co oznacza? Jakie ma skutki?

Jakie ma dla nas znaczenie?

Inflacja to jeden z procesów, który obrazuje negatywne zjawiska w gospodarce. Polega on na wzroście cen usług i towarów, co przekłada się na tzw. mniejszą moc nabywczą pieniądza. Za te same pieniądze jesteś bowiem w stanie kupić coraz mniej.

Inflacja to zjawisko, przed którym stara się bronić każda gospodarka.

Czym jest inflacja?

Inflacja to proces gospodarczy, który objawia się ogólnym wzrostem cen towarów i usług. Wzrost ten utrzymuje się przez dłuższy czas i przyczynia się do coraz większego spadku wartości pieniądza. Coraz droższe produkty i sukcesywne zmniejszanie się grupy osób zdolnych do ich nabycia to gotowy przepis na kryzys. Rosnąca (a czasami galopująca) inflacja świadczy o poważnych problemach gospodarczych. W historii Polski kilkakrotnie mieliśmy do czynienia z inflacją (np. w latach 30. XX wieku, kiedy problem ten dotyczył właściwie całego świata), a nawet hiperinflacją (m.in. w okresie załamania gospodarki PRL).

Co to jest stopa inflacji i jak wpływa na wartość pieniądza?

Stopa inflacji czyli procentowa zmiana cen towarów i usług w kolejnych okresach, jest jednym ze wskaźników, który bardzo wiele mówi o kondycji gospodarki. Rosnąca inflacja może mieć bardzo złe skutki dla rozwoju państwowej, a często także międzynarodowej gospodarki. Przede wszystkim w wyniku inflacji obniża się wartość pieniądza oraz oszczędności pieniężnych. Spada też „zaufanie” do waluty i jej stabilność. Wysoki wskaźnik inflacji przyczynia się do dewaluacji waluty i osłabienia danej gospodarki. W takiej sytuacji ludzie znacznie chętniej pozbywają się pieniędzy, starają się inwestować w dobra trwałe. To jednak również przyczynia się do wzrostu wartości tych dóbr (popyt staje się wyższy niż podaż). W efekcie ludzie są w stanie kupić jeszcze mniej, a więc inflacja postępuje, coraz bardziej rozbijając stabilność gospodarczą.

Zobacz także: Czy inflacja zawsze jest zła? Jak się zabezpieczyć przed wzrostem cen?

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia