Gospodarka i finanseŚwiat wokół nas

Jak na wirusa reaguje giełda? Jaka jest rola giełdy w gospodarce?

Giełda jest barometrem kondycji gospodarki globalnej i poszczególnych państw

Notowania giełdowe każdego dnia śledzą miliony inwestorów, którzy ulokowali pieniądze w akcjach, obligacjach czy innych instrumentach finansowych. Giełdy na świecie, w tym również polska GPW, służą jednak nie tylko do inwestowania pieniędzy. Stanowią ważną, pełniącą wiele funkcji, część gospodarki rynkowej.

GPW to polski rynek giełdowy, który służy przede wszystkim do efektywnej alokacji kapitału, czyli przydzielania środków do różnych procesów, które powinny przynieść zysk. Dzięki giełdzie przedsiębiorstwa potrzebujące finansowania mogą emitować akcje i obligacje, które są następnie nabywane przez inwestorów, gotowych zainwestować w ich rozwój. Kupując obligacje, inwestorzy otrzymują zysk w postaci odsetek, a nabywając akcje, zarabiają na wzroście ich cen oraz dywidendach. Co ważne, na GPW nie są prowadzone notowania walutowe, tak więc nie można tu kupić dolarów, euro czy innych walut.

Rola GPW i zachowanie notowań giełdowych

GPW nie tylko pozwala pozyskiwać i inwestować pieniądze, ale stanowi również barometr gospodarki. Warszawski parkiet, podobnie jak inne giełdy na świecie, codziennie publikuje notowania giełdowe, które przedstawiają bieżące ceny akcji i innych instrumentów finansowych. Gdy gospodarka się rozwija, rosną inwestycje i konsumpcja, a spada bezrobocie, inwestorzy chętnie kupują akcje, przyczyniając się do wzrostu ich cen. W okresie złej koniunktury inwestorzy pozbywają się aktywów, co prowadzi do spadków kursów akcji.

Notowania giełdowe a wybuch epidemii

Aby ułatwić ocenę sytuacji na rynku, GPW i inne giełdy obliczają indeksy giełdowe, które pokazują średnie zmiany cen określonego portfela akcji. WIG20, najbardziej znany w Polsce indeks giełdowy, przedstawia zachowanie kursów akcji dwudziestu największych polskich przedsiębiorstw. To, że WIG20 naprawdę dobrze odzwierciedla nastroje na rynku, najlepiej pokazują notowania giełdowe w czasie wybuchu pandemii koronawirusa. Inwestorzy w panice zaczęli wyprzedawać posiadane akcje, przez co w kilkanaście dni indeks WIG20 stracił na wartości aż około 40 procent. Jednocześnie gdy ceny akcji są niskie, to jest to również świetny moment na inwestycje i zakup akcji. 

Zobacz także:  Dlaczego koronawirus pożera finanse państawa i czym to grozi?

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia