Gospodarka i finanseŚwiat wokół nas

Rodzaje rynków. Czym jest rynek i jakie są jego formy?

Jakie są rodzaje rynków? Czym się na nich handluje? Jaka jest ich istota i w jaki sposób działają? Sprawdź, co warto wiedzieć o popularnych rynkach występujących w gospodarce.

Pierwotnie rynek był miejscem zgromadzeń ludzi, w którym dokonywano wymiany towarów. Na greckiej agorze, rzymskim forum czy w innych tego typu miejscach spotykali się sprzedawcy oraz kupcy w celu zawarcia transakcji kupna-sprzedaży. Od tamtego czasu wiele się zmieniło, a rynek znacznie poszerzył swój zakres znaczeniowy.

Istota rynku i jego elementy

Każdy rynek jest swego rodzaju mechanizmem, który koordynuje zachowania kupujących i sprzedawców. Mimo że jest wiele jego rodzajów, to każdy pełni tę samą podstawową funkcję ekonomiczną. Rynek określa ceny, przy których wielkość popytu (zapotrzebowanie na dane dobro) zrównuje się z podażą (ilością dobra oferowaną przez sprzedawców).

Popularne rodzaje rynków – rynek dóbr i usług konsumpcyjnych

Za największy i najpopularniejszy należy uznać rynek dóbr i usług konsumpcyjnych, który obejmuje tak naprawdę wszystko to, co kupujemy i z czego korzystamy. Składają się na niego telewizory, komputery, owoce, mięso, zabiegi SPA oraz tysiące innych produktów i usług, które kupujemy w celach konsumpcyjnych.

Rynek finansowy i jego segmenty

Są też takie rodzaje rynków, na których zawiązuje się transakcje przede wszystkim w oczekiwaniu na zysk. Chodzi tu na przykład o rynek finansowy oraz jego poszczególne segmenty, czyli rynki:

  • kapitałowy,
  • pieniężny,
  • walutowy,
  • terminowy,
  • depozytowy.

Na takich rynkach transakcje są zawiązywane z pomocą pośredników, na przykład giełd papierów wartościowych. Ich główna funkcja ekonomiczna jest jednak taka sama, jak w przypadku tradycyjnych rynków, na których handluje się towarami konsumpcyjnymi – umożliwiają kupującym i sprzedającym zawieranie transakcji po określonych cenach.

Zobacz także: Co to jest popyt i na czym polega?

Fot.: David Mark / Pixabay

Polecane artykuły
AktualnościEkologiaGospodarka i finanse

Jak oszczędzać prąd na co dzień, dlaczego to ważne?

koszty utrzymania domu i mieszkania poszybowały w górę, dlatego każdy zastanawia…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak zapobiegać doomscrollingowi?

Doomscrolling to pojęcie, które być może już słyszałeś bądź słyszałaś. Nie…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Co to jest doomscrolling? Jak na nas wpływa?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Dzięki niemu możemy komunikować…