Gospodarka i finanseŚwiat wokół nas

Rodzaje rynków. Czym jest rynek i jakie są jego formy?

Jakie są rodzaje rynków? Czym się na nich handluje? Jaka jest ich istota i w jaki sposób działają? Sprawdź, co warto wiedzieć o popularnych rynkach występujących w gospodarce.

Pierwotnie rynek był miejscem zgromadzeń ludzi, w którym dokonywano wymiany towarów. Na greckiej agorze, rzymskim forum czy w innych tego typu miejscach spotykali się sprzedawcy oraz kupcy w celu zawarcia transakcji kupna-sprzedaży. Od tamtego czasu wiele się zmieniło, a rynek znacznie poszerzył swój zakres znaczeniowy.

Istota rynku i jego elementy

Każdy rynek jest swego rodzaju mechanizmem, który koordynuje zachowania kupujących i sprzedawców. Mimo że jest wiele jego rodzajów, to każdy pełni tę samą podstawową funkcję ekonomiczną. Rynek określa ceny, przy których wielkość popytu (zapotrzebowanie na dane dobro) zrównuje się z podażą (ilością dobra oferowaną przez sprzedawców).

Popularne rodzaje rynków – rynek dóbr i usług konsumpcyjnych

Za największy i najpopularniejszy należy uznać rynek dóbr i usług konsumpcyjnych, który obejmuje tak naprawdę wszystko to, co kupujemy i z czego korzystamy. Składają się na niego telewizory, komputery, owoce, mięso, zabiegi SPA oraz tysiące innych produktów i usług, które kupujemy w celach konsumpcyjnych.

Rynek finansowy i jego segmenty

Są też takie rodzaje rynków, na których zawiązuje się transakcje przede wszystkim w oczekiwaniu na zysk. Chodzi tu na przykład o rynek finansowy oraz jego poszczególne segmenty, czyli rynki:

  • kapitałowy,
  • pieniężny,
  • walutowy,
  • terminowy,
  • depozytowy.

Na takich rynkach transakcje są zawiązywane z pomocą pośredników, na przykład giełd papierów wartościowych. Ich główna funkcja ekonomiczna jest jednak taka sama, jak w przypadku tradycyjnych rynków, na których handluje się towarami konsumpcyjnymi – umożliwiają kupującym i sprzedającym zawieranie transakcji po określonych cenach.

Zobacz także: Co to jest popyt i na czym polega?

Fot.: David Mark / Pixabay

Polecane artykuły
BezpieczeństwoŚwiat wokół nasTechnologie

Deepfake detector czyli jak rozpoznać deepfake'i i nie paść ofiarą przestępcy?

Deepfake i programy umożliwiające wykorzystanie tej technologii niestety są często wykorzystywane…
CiekawostkiGospodarka i finanseHistoria

9 maja - Dzień Unii Europejskiej: dlaczego warto świętować?

9 maja obchodzimy Dzień Unii Europejskiej. Jest to okazja do podkreślenia…
EkologiaGospodarka i finanseWiedzieć więcejZdrowie

Spalanie paliw kopalnych i jego negatywny wpływ na środowisko

Spalanie paliw kopalnych to jeden z głównych sposobów pozyskiwania energii cieplnej…