CiekawostkiScan for Fun

Kropka nienawiści – kiedy znak interpunkcyjny oznacza negatywne emocje?

Kropka nienawiści to określenie, które oznacza stosowanie kropki na końcu krótkich wiadomości tekstowych w Internecie. Według wielu internautów kończenie stwierdzenia „ok”, „dobrze”, „może być” kropką jest oznaką negatywnych emocji.

Kropka nienawiści u wielu osób wzbudza wątpliwości co do prawdopodobieństwa tezy, że znak interpunkcyjny może być śladem negatywnych emocji.

Kropka nienawiści – co oznacza?

Co oznacza kropka? Do tej pory pewnie byłeś przekonany, że jest to znak interpunkcyjny, który stosuje się do zamknięcia zdania oznajmującego. Jak się jednak okazuje, wiele osób kropkę postrzega jako znak wzmacniający siłę wypowiedzi. Dzisiaj już nie tylko wykrzyknik jest znakiem większych emocji. Badania naukowców opublikowane m.in. w czasopiśmie „Computers in Human Behavior” pokazują, że krótkie wiadomości tekstowe zakończone kropką są postrzegane jako mniej szczere niż odpowiedzi bez takiego zakończenia.

Kropka nienawiści – memy i profil na FB

Kropka nienawiści to profil na Facebooku, który demonstruje i wyśmiewa krótkie odpowiedzi SMS lub w komunikatorach internetowych zakończone kropką.

Pokazuje rozmowy, w których na zadane pytanie odpowiada się krótkim, pojedynczym stwierdzeniem zakończonym kropką, np. „Ok.”, „Tak.”, „No.”.
Twórcy fanpage’a oraz ich zwolennicy twierdzą, że tego typu odpowiedzi są postrzegane jako przejaw negatywnych emocji i chęć zakończenia rozmowy.

Czy wiesz…
jak to możliwe, że zwykłą kropkę postrzegamy tak negatywnie? Według Gretchen McCulloch, lingwistki internetowej z Kanady, podstawową treścią wiadomości w Internecie jest tekst, a wszystkie inne „dodatki”, w tym znaki interpunkcyjne, mogą dawać pole do różnych interpretacji.

Czy każda kropka jest kropką nienawiści?

W slangu internetowym kropka nienawiści nie dotyczy oczywiście każdego zdania, które kończysz tym znakiem interpunkcyjnym. Kropki są nam potrzebne tak samo jak przecinki, znaki zapytania czy wykrzykniki. Chodzi jedynie o kropki, które stawiasz po odpowiedziach typu:

  • tak,
  • nie,
  • nie wiem,
  • może,
  • ok.

Zobacz także: Internet w małym palcu

Fot.: Tumisu / Pixabay

Polecane artykuły
CiekawostkiWiedzieć więcej

Przeliczanie punktów do liceum, czyli jak zwiększyć swoje szanse na wymarzoną szkołę

W trakcie rekrutacji do szkoły średniej można zdobyć maksymalnie 200 punktów….
CiekawostkiGry i quizyWiedzieć więcej

Co to jest burza mózgów? W czym może pomóc?

Burza mózgów to dyskusja, której podstawowym celem jest wskazanie możliwie największej…
CiekawostkiWiedzieć więcej

Co to jest mapa myśli i dlaczego warto z niej korzystać?

Mapy myśli to coraz popularniejszy sposób tworzenia notatek. Niektórzy wykorzystują je…