Relacje społeczne

Body shaming – co zrobić, gdy ktoś komentuje twój wygląd?

Zjawisko body shamingu niestety jest bardzo silnie rozpowszechnione. Media społecznościowe w ogromnym wręcz stopniu przyczyniły się do tego, że czujemy się uprawnieni do tego, aby komentować, jak wyglądają inni. Czy słusznie? Akcja stop body shaming, w którą zaangażuje się każdy z nas może to wreszcie zmienić.

Ruch body positive stara się zmienić nasz sposób myślenia o ciele. Nie ma nic dobrego w obsesyjnej walce o idealną sylwetkę, która przecież nie istnieje. 

Body shaming – skąd to się wzięło?

Na siłę body shaming ogromny wpływ w Polsce miała transformacja po 1989 roku, która skonfrontowała twoich rodziców z zupełnie innym sposobem postrzegania ciała na Zachodzie, wzbudziła wstyd, poczucie niedopasowania. Dzisiaj, na początku XXI wieku, jeszcze silnie przyczyniają się do tego media społecznościowe z wszechobecnym filtrami, które sprawiają, że widzimy tylko to, co inni chcą, żebyśmy zobaczyli. Wiele z nas ma w związku z tym poczucie braku, wstydzimy się naszych nieidealnych ciał. Niesłusznie!

Stop body shaming. Reaguj, nie pozwalaj na ośmieszanie i złe komentarze

Rodzajów body shamingu jest wiele. Ale pamiętaj – nikt bez twojej zgody nie ma prawa komentować twojej wagi, sylwetki, wzrostu, oczu, piegów. Może to robić lekarz, o ile ma to związek z twoim zdrowiem. Może to robić opiekun, ponownie jeśli ma to związek ze zdrowiem. Jeśli jednak ktoś komentuje twój wygląd bez twojej zgody, zwróć mu uwagę. „Chudzinka”, jak i „pączuszek”, „dryblas” czy „niziołek” – to wszystko określenia, które mogą pogłębiać poczucie niepewności, wstydu, niechęci do własnego ciała. Ktoś się tak do ciebie zwraca? Reaguj! Masz do tego prawo. S

  • Spokojnym tonem zwróć uwagę, że jest to opresyjne określenie.
  • Wskaż, że opinia pojawiła się bez prośby z twojej strony, a ty nie potrzebujesz takich komentarzy. 
  • Jeśli to możliwe, a rozmówca wydaje się gotowy, żeby zrozumieć twój przekaz, powiedz, że takie określenia odbierają lub kruszą pewność siebie, powodują dyskomfort, sprawiają, że nie czujesz się pewnie. 

Kiedy spokojnym tonem wytłumaczysz swoje podejście, spora część osób zrozumie i więcej tego błędu nie popełni. W sieci postępuj podobnie. Jeśli nic to nie daje – zgłoś posty lub komentarze do administratora. Świadome działania stop body shaming pomogą  tobie i innym osobom w podobnej sytuacji.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…