Relacje społeczne

Przykłady body shamingu – kogo może on dotknąć?

Body shaming odruchowo kojarzymy przede wszystkim z atakiem na osoby otyłe, natomiast komentarze ośmieszające wygląd wcale nie muszą dotyczyć ilości centymetrów w talii. 

Body shaming może dotyczyć osób zbyt szczupłych zdaniem innych, a także tych, które mają piegi, zbyt wąskie lub za szerokie biodra, rude włosy, zbyt wysokie lub zbyt niskie czoło…

Body shaming: ile osób, tyle komentarzy 

Body shaming, mimo coraz szerzej zakrojonych akcji społecznych zwracających uwagę na ten problem, nadal ma się w naszym społeczeństwie świetnie. Wiele osób uważa, że w komentowaniu wyglądu innych nie ma nic złego. Sporą część komentarzy uważają za zabawną, neutralną, nie biorą zaś w ogóle pod uwagę, że takie uwagi mogą powodować ośmieszenie kogoś w grupie, budować poczucie wstydu, niedopasowania. Dlatego zawsze warto reagować na body shaming i komentarze, nie tylko te dotyczące osób otyłych.

Body shaming – przykłady 

Body shaming nie dotyczy wyłącznie osób otyłych. Piętnujące, ośmieszające, wywołujące dyskomfort komentarze w ogóle nie muszą dotyczyć wagi. Wskazać można szereg innych przykładów body shamingu:

  • komentarze dotyczące wzrostu – ogólne, ale także wskazujące, że np. do jakiegoś sportu ktoś się nie nadaje, ośmieszające różnicę wzrostu pary,
  • krytyka koloru włosów – najczęściej osób o miedzianych, kasztanowych włosach, ale z body shamingiem równie dobrze może się spotkać brunetka czy blondynka, 
  • zwracanie uwagę na piegi albo inne charakterystyczne cechy urody, 
  • podkreślanie stanu skóry, zwracanie uwagę na niedoskonałości cery, np. trądzik, 
  • komentowanie stanu uzębienia,
  • krytykowanie proporcji ciała.  

Body shaming skinny 

Body shaming może dotknąć każdego, nawet osobę bardzo szczupłą. Odruchowo wiążemy negatywne komentarze dotyczące wyglądu z osobami bardziej postawnymi, mającymi nadwagę, a okazuje się, że bardzo często osoby wyjątkowo szczupłe narażone są na nie mniej nieprzyjemne komentarze.

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Sondaże wyborcze – czy można im wierzyć?

Czy mają wpływ na wynik wyborów?