Relacje społeczne

Body positive, ciałopozytywność – co znaczą te terminy? Na co zwracają uwagę?

Ciałopozytywność to bardzo ważny trend ostatnich lat. Ma on zwracać uwagę na nieuzasadnione piętnowanie innych ze względu na ich wygląd. Ruch body positive ma jednak przede wszystkim na celu oswajanie nas z własnym ciałem. 

W Polsce body positive to dalej jeszcze raczkujące pojęcie, ale coraz więcej osób zwraca uwagę na to, aby nie negować wyglądu innych, a także swojego własnego, 

Ciałopozytywność czyli samoakceptacja

Celem, jaki przyświeca ruchowi body positive, jest przede wszystkim zaprzyjaźnienie nas z własnym ciałem. Wychowani w kulcie idealnych sylwetek bardzo często mamy problem z zaakceptowaniem, że nie wyglądamy tak jak bohaterki i bohaterzy sesji okładkowych lub influencerzy na Instagramie. Ruch body positive ma nas zachęcić do tego, aby bardziej łaskawym okiem spojrzeć na siebie, zaprzyjaźnić się ze swoim ciałem, pokochać je takim, jakie jest. To sztuka samoakceptacji, tak wielu z nas dzisiaj potrzebna.

Body positive a otyłość 

Body positive stoi w opozycji do body shaming, czyli zjawisku piętnowania innych ze względu na to, jak wyglądają. Najczęściej w grę wchodzi oczywiście waga, choć nie tylko. Czy oznacza to, że ciałopozytywność to promocja otyłości? Absolutnie nie!

  • Body positive uczy tolerancji dla własnego ciała, natomiast nie promuje otyłości. 
  • Ciałopozytywość ma oznaczać także troskę o ciało. Chodzi jednak o to, by otyłość nie była powodem wstydu, a walka z nią nie oznaczała krzywdzenia swojego ciała i podejmowania działań, które mogą zaszkodzić zdrowiu.
  • Body positive to akceptacja dla tego, że ciało się zmienia. Dostrzeganie jego ograniczeń, ale nie bezwiedne pozwalanie sobie na szkodzenie mu.

Body positive na Instagramie ma być odejściem od chorobliwej pogoni za idealną sylwetką, która najczęściej jest efektem działań grafika, ale nie rezygnacją z dobrego, zdrowego stylu życia.

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…