Sport

Jak zdać testy na kartę rowerową?

Egzamin na kartę rowerową nie musi być stresujący. Wystarczy, że umiejętności praktyczne uzupełnisz wiedzą o ruchu i znakach drogowych, a z pewnością zdobędziesz upragniony dokument. Dowiedz się, jak wyglądają testy teoretyczne i egzamin praktyczny.

Karta rowerowa to obowiązkowy dokument, który musi posiadać każde dziecko, które ukończyło 10 lat, aby samodzielnie poruszać się rowerem po drogach. Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Czego należy się po nim spodziewać i jak się do niego przygotować? Najprostszy sposób to oczywiście regularne rozwiązywanie testów na kartę rowerową, dostępnych w internecie do pobrania lub uzupełnienia w trybie online, a także powtarzanie znaków oraz ćwiczenia praktyczne.

 

Egzamin na kartę rowerową – kto musi go zdać?

 

Zgodnie z przepisami kartę rowerową musi posiadać każda niepełnoletnia osoba. To właśnie ten dokument uprawnia do poruszania się rowerem aż do ukończenia 18. roku życia. Nie muszą mieć go jednak osoby, które mają 16 lat i zdobyły prawo jazdy kategorii A1 lub T, a także 14-latkowie, którzy posiadają uprawnienia do prowadzenia motoroweru.

 

Testy na kartę rowerową – jak wygląda egzamin teoretyczny i praktyczny?

 

Zarówno teoretyczny, jak i praktyczny egzamin na kartę rowerową najczęściej przeprowadzane są w szkole. Do testu można podejść jednak również w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
Test teoretyczny trwa 35 minut i polega na zaznaczaniu krzyżykiem jednej prawidłowej odpowiedzi z trzech możliwych (A, B lub C). Podczas egzaminu trzeba wykazać się wiedzą dotyczącą znaków drogowych, przepisów ruchu drogowego, zasad poruszania się na rowerze, umiejętnością technicznej obsługi roweru, a także pierwszej pomocy. Podczas części praktycznej natomiast sprawdzana jest umiejętność jazdy rowerem na wprost, skręcania w prawo i w lewo z wyciągniętą ręką, zatrzymywania się przed wyznaczonym miejscem i ruszanie z miejsca oraz nagłego zatrzymania się na sygnał egzaminatora.

Zobacz także:  Przepisy dla rowerzystów – kto ma gdzie pierwszeństwo?

Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
HistoriaHobby i pasjeSport

Inspiracje: Martyna Wojciechowska – kobieta, która łamie stereotypy

Martyna Wojciechowska jako córka kierowcy rajdowego miała prawo zainteresować się tym…
BezpieczeństwoHobby i pasjeSport

Jak się chronić przed lawiną? Nie przeceniaj swoich możliwości i respektuj komunikaty

Skutki lawin są ogromnie niebezpieczne. Lawina jest groźna zarówno dla ludzi,…
CiekawostkiHistoriaSport

Mundial, czyli gra o życie. Trzy historie mrożące krew w żyłach

W Polsce kibice po przegranych meczach reprezentacji mogą być rozczarowani, smutni…