Sport

Windsurfing – od czego zacząć?

Sprawdź! Nowa pasja murowana 🙂

Windsurfing to wodny sport, który uprawia się na specjalnej desce z przymocowanym żaglem. Przygodę mogą zacząć nawet małe dzieci, ponieważ sprzęt dostępny w szkółkach dostosowany jest do kursantów w każdym wieku.

Nauka windsurfingu nie jest bardzo skomplikowana. Jak w każdym sporcie, najlepiej uczyć się od profesjonalistów, dlatego warto skorzystać z oferty szkół windsurfingowych funkcjonujących choćby nad Bałtykiem lub na Mazurach. Można zdecydować się na wykupienie pojedynczych godzin indywidualnej nauki z instruktorem lub pojechać na zorganizowany obóz windsurfingowy.

 

Windsurfing – jak zacząć?

 

Aby rozpocząć przygodę z windsurfingiem, warto zapisać się na kurs lub indywidualne lekcje. Nie trzeba od razu kupować sprzętu. Większość szkół ma na miejscu wypożyczalnie, a doświadczony instruktor pomoże dobrać odpowiednią piankę (żeby nie było nam zimno), deskę i żagiel dostosowany do naszej siły oraz siły wiatru. Każdy kursant dostaje też kamizelkę asekuracyjną. Wraz z nabywanym doświadczeniem możemy zmieniać deskę i wielkość żagla. A jakie cechy musi mieć początkujący adept windsurfingu? Trzeba umieć pływać, ponieważ na początku dość często wpada się do wody, jednak większość szkółek zlokalizowanych jest przy płytkich wodach. Trzeba też mieć wyczucie równowagi, żeby umieć balansować ciałem. Siła mięśni nie jest niezbędna (chociaż wyrabia się w czasie treningów). Zdaniem ekspertów wystarczy zaledwie 10 godzin treningu, aby poznać niezbędne minimum i czuć radość z pływania.

 

Jak wygląda nauka pływania na desce?

 

W każdej szkole windsurfingu kurs zaczyna się od teorii. Później młodzi surferzy zapoznają się na lądzie z budową deski i zasadami jej sterowania. Pierwsze ćwiczenia na wodzie związane są z deską bez żagla, na której trzeba utrzymać równowagę. Później dokłada się żagiel, a zadaniem kursanta jest proste przepłynięcie do wskazanego celu. Kluczowym elementem kursu jest nauka skręcania i zawracania. Z jednej strony jest to najważniejsza umiejętność, a z drugiej to właśnie dynamiczne zwroty przy dużej prędkości stanowią o największej atrakcyjności windsurfingu.

 

Zobacz także:  Top 5 sportów wodnych dla nastolatków
Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaSport

Mundial, czyli gra o życie. Trzy historie mrożące krew w żyłach

W Polsce kibice po przegranych meczach reprezentacji mogą być rozczarowani, smutni…
HistoriaSport

Historyczne sukcesy Polaków na mundialu

Turniej w Katarze to już XXII mundial i są to 10….
CiekawostkiHistoriaSport

Co to jest mundial? Dlaczego tak mówimy na piłkarskie Mistrzostwa Świata?

Mundial to słowo oznaczające Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. To wie…