Sport

Sprzęt do windsurfingu – wypożyczać czy kupić?

Wypróbuj zanim kupisz!

Osoby decydujące się na kurs windsurfingu często zadają pytanie instruktorom czy powinny kupić sprzęt czy skorzystać z wypożyczalni? Każdy doświadczony instruktor stwierdzi, że na początek lepiej sprzęt wypożyczyć.

Podstawową zaletą skorzystania z wypożyczalni jest możliwość szybkiej wymiany sprzętu, jeśli okaże się, że nie jest dostosowany do naszych potrzeb lub umiejętności. 

 

Na początek wypożyczamy sprzęt do windsurfingu

 

Jeśli planujesz naukę lub stawiasz pierwsze kroki jako młody surfer, z pewnością zastanawiasz się co ze sprzętem? Jak go dobrać, na co zwracać uwagę? Nie zaprzątaj sobie tym głowy. Poproś o pomoc instruktora. Większość szkółek ma na miejscu wypożyczalnię desek, żagli, pianek i innych potrzebnych elementów, a doświadczona kadra najlepiej ci pomoże. Na początku nie warto kupować sprzętu, ponieważ należy go dobrać do wzrostu (który u nastolatków szybko się zmienia), umiejętności, siły surfera oraz warunków pogodowych i siły wiatru. Poza tym wraz z postępami w nauce możemy go zmieniać, by dostosować go do nowych możliwości i technik pływania. Kolejnym argumentem jest ekonomia. Jeśli pływamy kilka tygodni w sezonie, to tańszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest wypożyczalnia. 

 

Wypożyczalnia jako możliwość testowania sprzętu 

 

W czasie kursu uczymy się pływać na różnych rodzajach sprzętu windsurfingowego. Zaczynamy od dużych desek i przechodzimy stopniowo do mniejszych. Pierwsze żagle są zwykle mniejsze i lżejsze, a z czasem (o ile siła wiatru na to pozwoli) możemy testować większe. Bardzo ważna jest też możliwość testowania różnorodnego sprzętu. Korzystając z wypożyczalni codziennie możemy pływać na innym sprzęcie, mamy też dostęp do nowinek sprzętowych. I wreszcie wygoda i bliskość wypożyczalni do akwenu! Dzięki niej nie musimy zastanawiać jak przetransportować deskę czy martwić o jej przechowywanie.  Podsumowując, zakupu własnej deski warto dokonać dopiero wtedy, kiedy nauczymy się już pływać i wiemy, że chcemy kontynuować uprawianie tego sportu.

Zobacz także:  Windsurfing – od czego zacząć? 

Polecane artykuły
HistoriaHobby i pasjeSport

Inspiracje: Martyna Wojciechowska – kobieta, która łamie stereotypy

Martyna Wojciechowska jako córka kierowcy rajdowego miała prawo zainteresować się tym…
BezpieczeństwoHobby i pasjeSport

Jak się chronić przed lawiną? Nie przeceniaj swoich możliwości i respektuj komunikaty

Skutki lawin są ogromnie niebezpieczne. Lawina jest groźna zarówno dla ludzi,…
CiekawostkiHistoriaSport

Mundial, czyli gra o życie. Trzy historie mrożące krew w żyłach

W Polsce kibice po przegranych meczach reprezentacji mogą być rozczarowani, smutni…