Sport

Top 5 sportów wodnych dla nastolatków

Zainspiruj się!

Sporty wodne, które najczęściej związane są ze świeżym powietrzem, najlepiej uprawiać latem i wczesną jesienią.

Przed podjęciem decyzji o wyborze określonego sportu wodnego trzeba przede wszystkim nauczyć się pływać. Oprócz tego warto dokładnie zapoznać się z zasadami uprawiania danej dyscypliny, a także jej wymaganiami sprzętowymi. Najczęściej bowiem sprzęt do sportów wodnych, wyłączając pływanie, nie należy do tanich rzeczy. Można jednak zacząć od wypożyczenia go.

 

Pięć najciekawszych sportów wodnych

 

Z wodą związanych jest wiele sportów. Poznaj pięć z nich, które uważane są za najciekawsze.

  • Bardzo dużo wrażeń przynosi żeglarstwo. Przy wietrze o odpowiedniej sile można osiągnąć znaczące prędkości. Pamiętać jednak trzeba, że aby wynająć żaglówkę, musimy posiadać patent sternika, który uzyskać możemy po przejściu specjalnego kursu.
  • Jedną z odmian żeglarstwa jest windsurfing. Tu również mamy do czynienia z żaglem, ale zamontowany jest on na specjalnej desce. Pływanie na desce z niedużym żaglem jest bardzo atrakcyjne, gdyż nawet przy dużych prędkościach możemy wykonywać dynamiczne zwroty.
  • Sportem wodnym, który niewątpliwie przynosi najwięcej wrażeń, jest kitesurfing. Tu również mamy do czynienia z deską, ale napędzana jest ona przy pomocy latawca. Sterowanie deską w kitesurfingu odbywa się za pomocą baru, czyli drążka przymocowanego linkami do latawca.
  • Kajakarstwo to z kolei sport wodny, który wymaga dosyć dużej tężyzny fizycznej, przede wszystkim silnych rąk do wiosłowania.
  • Na koniec dosyć ekstremalny sport wodny, czyli nurkowanie. Tu dzięki odpowiedniemu sprzętowi możemy swobodnie pływać pod wodą. Tańszą i łatwiej dostępną formą pływania pod wodą z możliwością swobodnego oddychania jest snorkeling. Dzięki masce, fajce wystawionej nad toń oraz płetwom umożliwia on podziwianie podwodnego świata bez większego wysiłku.

 

Dlaczego warto uprawiać sporty wodne?

 

Sporty wodne to przede wszystkim ruch na świeżym powietrzu, zdrowie i tężyzna fizyczna. To również kontakt z przyrodą oraz szansa na poznanie interesujących ludzi o podobnych zainteresowaniach i pasjach. Wiele takich znajomości przeradza się w przyjaźnie na całe życie, bo nic tak nie łączy jak pasja, adrenalina, wspólne przygody i dobra zabawa. 

Zobacz także:  Pomysły na udane wakacje 2020

 

Polecane artykuły
HistoriaHobby i pasjeSport

Inspiracje: Martyna Wojciechowska – kobieta, która łamie stereotypy

Martyna Wojciechowska jako córka kierowcy rajdowego miała prawo zainteresować się tym…
BezpieczeństwoHobby i pasjeSport

Jak się chronić przed lawiną? Nie przeceniaj swoich możliwości i respektuj komunikaty

Skutki lawin są ogromnie niebezpieczne. Lawina jest groźna zarówno dla ludzi,…
CiekawostkiHistoriaSport

Mundial, czyli gra o życie. Trzy historie mrożące krew w żyłach

W Polsce kibice po przegranych meczach reprezentacji mogą być rozczarowani, smutni…