Gospodarka i finanseŚwiat wokół nas

Jak dbać o własną przyszłość finansową? Im wcześniej się tego nauczysz, tym lepiej

Twoja przyszłość finansowa zależy także od Ciebie

Troska o niezależność finansową to z pewnością jedno z najważniejszych zadań, jakie będzie stało przed tobą w dorosłym życiu. Niektóre kroki możesz podjąć już teraz. Zacznij budować dobre nawyki, które w przyszłości mogą zadecydować o twoim sukcesie.

Niezależność finansowa zależy od bardzo wielu czynników. Na szczęście na niektóre z nich masz wpływ. Skup się więc na tym, co możesz zrobić.

Dochód pasywny – jak zacząć oszczędzać i w co inwestować?

O niezależność finansową możesz zadbać już dziś. Kieszonkowe, pieniądze na wakacje czy od dziadków to twój kapitał, którym możesz rozsądnie gospodarować. W ten sposób nauczysz się oszczędzania. Zamiast wydawać wszystko na zachcianki, może lepiej zastanowić się nad tym, co i dlaczego chciałbyś sobie kupić. Przetestuj różne sposoby na oszczędzanie. Na wartościowe zakupy trzeba oszczędzać, ale dzięki temu nie tylko będziesz miał za jakiś czas upragniony gadżet, lecz także nauczysz się kontrolować i planować własne finanse.
Możesz założyć konto oszczędnościowe lub lokatę (w części banków dopiero od 13. roku życia), na które będziesz przekazywał zaoszczędzone pieniądze. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele możesz uzbierać przez kilka miesięcy, a co dopiero lat. W ten sposób będziesz mógł osiągnąć kapitał, który zamienisz na dochód pasywny. Jest to zysk otrzymywany bez angażowania własnej pracy, wynikający np. z reklam kontekstowych wyświetlających się na prowadzonym przez ciebie blogu, fanpage’u lub kanale YouTube czy z wynajmowania pewnych dóbr. W przypadku dorosłych są to najczęściej nieruchomości, ty możesz wynająć koledze hulajnogę lub konsolę do gier, albo wymienić ją na inny wymarzony sprzęt bez wydawania pieniędzy.

Inwestowanie w siebie

Jeżeli chodzi o korzyści z dochodu pasywnego, to zwykle najpierw trzeba zdobyć kapitał i zainwestować go w coś, co przyniesie zyski. Twoja przyszłość finansowa w dużej mierze będzie zależeć od tego, jakie umiejętności zdobędziesz, jaką będziesz miał wiedzę i w czym będziesz dobry. Już dziś możesz zawalczyć o swoją przyszłość – ucząc się, rozwijając swoje pasje, poznając nowe języki. Jeżeli lubisz gry komputerowe, zainwestuj w ich wersje obcojęzyczne. Przy okazji zabawy będziesz ćwiczył słówka i konstrukcje zdaniowe. Może pasjonujesz się robotyką? Zapytaj w szkole o zajęcia dodatkowe. Poszukaj sposobów na rozwijanie siebie.
 

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia