AktualnościGospodarka i finanse

System emerytalny w Polsce a twoja przyszłość – jak o nią zadbać?

Polski rząd wprowadza kolejną w historii zmianę w systemie emerytalnym. System emerytalny w Polsce nie gwarantuje jednak za 20 czy 30 lat atrakcyjnej emerytury. Wręcz przeciwnie, podstawowe świadczenie może wynosić nawet 25% ostatniej pensji. Dlatego już na samym początku drogi zawodowej warto pomyśleć o przyszłość.

Pracownicze plany kapitałowe i fundusze emerytalne to narzędzia, które mogą pomóc ci zabezpieczyć się na przyszłość.

System emerytalny w Polsce

System emerytalny w Polsce jest bardzo mocno uzależniony od sytuacji demograficznej. Ta zaś nie prezentuje się najlepiej – sprawdź, dlaczego starzenie się społeczeństwa wpływa na wysokość emerytur. Szacuje się, że w 2040 roku emerytura będzie wynosić już niewiele ponad ¼ tego, ile zarabia się w momencie odejścia z pracy. Oczywiście emerytura w Polsce zależy od:

  • pozycji pracownika na rynku pracy,
  • ciągłości kariery zawodowej,
  • poziomu zarobków.

Zależy jednak także od wysokości płaconych składek (które można sobie samemu podnieść) i wyników funduszy emerytalnych, które można wykupić. Te dwa działania w perspektywie spadającej wartości emerytur warto podjąć już na samym początku drogi zawodowej. Zobacz, jak dbać o własną przyszłość finansową. Wobec ciągłych zmian wprowadzanych przez kolejne rządy polegających na przesuwaniu zebranych przez nas składek w funduszach na różne nowe fundusze lub do ZUS, warto samodzielnie odkładać i inwestować pieniądze na emeryturę.

Czy wiesz, że…
Ubezpieczenia emerytalne pojawiły się dość późno, bo dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Jako pierwszy wprowadził je niemiecki kanclerz Otto von Bismarck.

System emerytalny za granicą. 3 filary emerytury

Za najlepsze systemy emerytalne uznaje się te obowiązujące w Holandii, Danii i Australii. W Holandii, która pod względem kształtu systemu emerytalnego jest wzorcem dla innych, istnieją 3 filary emerytury:

  • pierwszy to świadczenie bazowe, które zapewnia 70% płacy minimalnej netto,
  • drugi filar to pracownicze plany emerytalne (ma je ok. 90% pracowników, głównie dzięki objęciu ich zbiorowymi planami w miejscach pracy),
  • trzeci filar to indywidualne ubezpieczenie, na które może zdecydować się każdy pracownik.

Podstawą jest świadczenie bazowe, ale właściwie wszyscy uzupełniają je drugim i trzecim filarem, dzięki czemu emeryci w Holandii nie borykają się z problem braku środków finansowych.

System emerytalny a twoja przyszłość – co możesz zrobić?

Oszczędzanie to podstawa przyszłości. Także w przypadku emerytury. Atrakcyjne lokaty i inwestowanie posiadanego kapitału z myślą o przyszłości to doskonały pomysł. Młodzi pracownicy, którzy zaraz wkroczą na rynek pracy, muszą podejmować szereg aktywności, jeśli marzą o spokojnej emeryturze.

W Polsce wprowadzono pracownicze plany kapitałowe – to jedna z możliwości, z której możesz skorzystać. Plusem takiego rozwiązania jest to, że do twojej emerytury „dokłada się” wtedy także pracodawca.

Drugi ważny element to fundusze emerytalne, które możesz wykupić samodzielnie. Bardzo ważne są tego typu zabezpieczenia w przypadku osób samozatrudnionych.

Fot. Pexels

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…
AktualnościHistoriaKultura i sztuka

Kiedy są andrzejki i jaka jest historia święta?

Każdy z nas na pewno wie, co to są i kiedy…