Sport

Najlepsi polscy tenisiści – Radwańska, Świątek, Fibak, ale nie tylko!

Popularność tenisa w Polsce systematycznie wzrasta. Jest tak między innymi dzięki coraz większym sukcesom na arenie międzynarodowej. Bardzo duży wpływ na popularyzację dyscypliny ma sukces Igi Świątek, która wygrała French Open 2020. Warto jednak wiedzieć, że wcześniej biało-czerwoni notowali znakomite wyniki w najważniejszych turniejach. Dowiedz się, jacy są najlepsi polscy tenisiści!

Już na wstępie musimy zaznaczyć, że trudno stwierdzić jednoznacznie, który polski tenisista jest najlepszy. Dotyczy to tak mężczyzn, jak i kobiet. Bierzemy bowiem pod uwagę zarówno tych, którzy obecnie kontynuują kariery, jak i tych, którzy już je zakończyli. Skupimy się zatem na wszystkich, którzy do tej pory odnieśli znaczące sukcesy w największych międzynarodowych turniejach i zajmowali wysokie miejsca w światowych rankingach.

Najlepszy polski tenisista: Janowicz, Fibak, Kubot czy Hurkacz?

Patrząc przez pryzmat rankingu ATP, najlepszym polskim tenisistą w historii był Wojciech Fibak. Najwyższą pozycją w rankingu tego byłego zawodnika było dziewiąte miejsce. To zarazem jedyny do tej pory Polak, który znalazł się w TOP 10 zestawienia ATP w singlu. Pod tym względem na drugim miejscu znajduje się Jerzy Janowicz, który zajmował 14. miejsce, a na trzecim Hubert Hurkacz (28. miejsce ATP). Dwaj ostatni gracze są cały czas aktywni, więc mają szansę poprawić swoje życiowe osiągnięcia.

Wymieniając najlepszych polskich tenisistów, nie można zapomnieć o tych, którzy sukcesy odnosili przede wszystkim w deblu. Pod tym względem równych sobie nie ma Łukasz Kubot, który był numerem jeden rankingu gry podwójnej – wygrał Australian Open i Wimbledon. Jeśli chodzi zaś o najlepszy polski duet męski, to do tej pory był nim Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski (15 wygranych turniejów ATP i finał US Open).

Najlepsze polskie tenisistki: Radwańska, Świątek, Grzybowska

W ostatnich latach zdecydowanie najlepszą polską tenisistką była Agnieszka Radwańska. Krakowianka zakończyła karierę jako finalistka Wimbledonu 2012 z wygranymi 20 turniejami WTA, w tym prestiżowym WTA Finals. Przed Radwańską Polki nie osiągały tak znaczących sukcesów. Wyróżniającymi się zawodniczkami były jednak Magdalena Grzybowska (najwyżej 28. miejsce WTA) i Marta Domachowska (najwyżej 37. miejsce WTA). Obecnie najlepszą zawodniczką z Polski jest zwyciężczyni French Open 2020 Iga Świątek.

Zobacz także: Jga Świątek – 19-latka, która podbiła świat tenisa

Rys. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaSport

Mundial, czyli gra o życie. Trzy historie mrożące krew w żyłach

W Polsce kibice po przegranych meczach reprezentacji mogą być rozczarowani, smutni…
HistoriaSport

Historyczne sukcesy Polaków na mundialu

Turniej w Katarze to już XXII mundial i są to 10….
CiekawostkiHistoriaSport

Co to jest mundial? Dlaczego tak mówimy na piłkarskie Mistrzostwa Świata?

Mundial to słowo oznaczające Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. To wie…