Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Dlaczego w polityce jest tak mało kobiet?

Warto, by kobiety w większym stopniu brały stery w swoje ręce

Świat polityki wykreowany został przez mężczyzn, którzy przez wiele wieków bronili kobietom dostępu do niego. Kobiety prawo wyborcze zaczęły uzyskiwać dopiero w początkach XX wieku (w Polsce w 1918 roku).

Stosunkowo niedawne dopuszczenie kobiet do życia politycznego ma na pewno ogromny wpływ na ich niewielki udział w tej sferze życia. Przyczyn mniejszego udziału kobiet w polityce jest jednak więcej.

Dlaczego w polityce jest niewiele kobiet?

Polityka wykreowana przez mężczyzn jest często bardzo agresywna, związana z walką o pozycję. Dlatego kobietom, które raczej nastawione są na konkretne rozwiązanie problemów, trudno jest przebić się do władzy. Wiele z nich uważa, że aby osiągnąć sukces w polityce, musi w pewnym sensie zaakceptować te warunki męskiego świata, przez co może zachowywać się wbrew sobie. Mimo wszystko udział kobiet w życiu politycznym Polski powoli wzrasta – coraz więcej pań kandyduje do parlamentu i co najważniejsze, zdobywa w nim miejsce. Udział kobiet w życiu politycznym jest bardzo ważny. Są one uważane za bardziej empatyczne od mężczyzn i przez to wyczulone na potrzeby najsłabszych grup społecznych. W krajach, w których jest więcej kobiet u sterów, w większej mierze wprowadzane są rozwiązania prospołeczne. Bardzo dobrym przykładem jest Finlandia.

Słynne kobiety w polityce

Mimo tego, że polityka zdominowana jest przez mężczyzn, to historia zna przykłady wielu wybitnych kobiet-polityków. Można zaryzykować twierdzenie, że na pytanie o najbardziej znanego polityka wśród kobiet, większość osób wskaże byłą premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher. W czasie sprawowania rządów nadano jej przydomek Żelaznej Damy i to jak najbardziej zasłużenie. Była bowiem najdłużej urzędującym brytyjskim premierem XX wieku (lata 1979–1990), a jej rządy przypadły na bardzo trudny okres Zimnej Wojny, ogólnokrajowego strajku górników czy wojny o Falklandy. Podobną pozycję u naszych zachodnich sąsiadów uzyskała Angela Merkel, która od 2005 roku piastuje urząd Kanclerza Niemiec. Magazyn Forbes uznał ją za najbardziej wpływową kobietę świata w 2011 roku, a 4 lata później magazyn Time nadał jej tytuł Człowieka Roku. W Polsce również mamy przykłady kobiet, które zajmowały najwyższe stanowiska polityczne. I tak premierem w naszym kraju były Hanna Suchocka, Ewa Kopacz i Beata Szydło. Wśród prezydentów miast również znaleźć możemy kobiety. Prezydentem Warszawy była Hanna Gronkiewicz-Waltz, a obecnie urzędującym prezydentem Gdańska jest Aleksandra Dulkiewicz.

Zobacz także:  Co to jest samorząd terytorialny i jakie ma znaczenie? 

Polecane artykuły
Hobby i pasjeKultura i sztukaRelacje społeczne

Jak się pisze pamiętnik i dziennik? O czym warto pamiętać?

Jak zacząć pisać pamiętnik lub dziennik? Po prostu zacząć! Masz do…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak zapobiegać doomscrollingowi?

Doomscrolling to pojęcie, które być może już słyszałeś bądź słyszałaś. Nie…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Co to jest doomscrolling? Jak na nas wpływa?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Dzięki niemu możemy komunikować…