BezpieczeństwoPlan na zdrowieŚwiat wokół nasZdrowie

Rola państwa w sytuacji zagrożenia

Sytuację obniżającą bezpieczeństwo obywateli i wywołującą znaczne ograniczenia w funkcjonowaniu organów administracji publicznej określa się jako sytuację kryzysową. Pandemia koronawirusa jest jednym z groźniejszych kryzysów ostatnich lat.

Organy państwowe, stojąc przed problemem epidemiologicznym, muszą podjąć określone kroki w celu ograniczenia skutków zagrożenia. Jakie to mogą być działania w przypadku pandemii?

Zapobieganie i przygotowanie do sytuacji zagrożenia

Zagrożenie nie pojawia się nagle. Najczęściej można przewidzieć nadciągające niebezpieczeństwo. Dlatego rolą państwa jest zapobieganie i przygotowanie do zbliżającego się kryzysu. Zapobieganie to podejmowanie działań, które ograniczą wystąpienie zagrożenia. W przypadku obecnej epidemii mogą być to działania polegające na informowaniu, uświadamianiu i edukowaniu ludzi, w jaki sposób ograniczyć ryzyko zarażenia (np. częste mycie rąk czy noszenie maseczki). Etap przygotowania to przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej liczby środków ochrony dla personelu medycznego, a także obywateli.

Reagowanie i odbudowa, czyli zadania państwa w kryzysie

Kiedy kryzys stanie się faktem, państwo musi zareagować na niego w odpowiedni sposób. Na tym etapie główne zadania państwa to ograniczenie skutków wystąpienia epidemii oraz niesienie pomocy poszkodowanym. Będą to więc np. wprowadzone obostrzenia (zamykanie szkół, przedszkoli, złobków, wyższych uczelni, restauracji czy obiektów sportowych) oraz zapewnienie odpowiedniej liczby miejsc w szpitalach czy innych obiektach opieki zdrowotnej. Kiedy rola związana z reagowaniem na kryzys przyniesie spodziewane efekty, wtedy państwo musi zrealizować ostatnie zadanie w sytuacji kryzysowej, czyli odbudowę. Będą to wszelkie działania związane z ponownym wprowadzeniem gospodarki na poziom, który prezentowała przed pandemią, np. poprzez wsparcie przedsiębiorców.

Zobacz także: Koronawirus. Plusy i minusy nauki zdalnej
 

Polecane artykuły
BezpieczeństwoTechnologie

Co zrobić, gdy padłeś ofiarą scamu? Lista rzeczy do zrobienia

Ofiary scamu często mają poczucie bezsilności wobec oszustów. To błędne założenie…
BezpieczeństwoRelacje społeczneZdrowie

Wakacyjny bezpiecznik: podejrzewasz zatrucie pigułką gwałtu? Sprawdź co robić, nie zwlekaj!

Pigułka gwałtu zaczyna działać około 15-30 minut od momentu, kiedy szkodliwe…
BezpieczeństwoZdrowie

Wakacyjny bezpiecznik. Tabletka gwałtu – jak nie paść jej ofiarą?

Pigułka gwałtu już od dawna nie oznacza wyłącznie tabletki dodawanej do…