Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Wskaźnik Giniego obrazujący stopień rozwarstwienia społecznego

Współczynnik Giniego (inaczej wskaźnik Giniego) przez wiele osób jest uznawany za ważniejszą miarę gospodarki kraju i świata niż Produkt Krajowy Brutto. O ile bowiem PKB to uśredniona wysokość zarobków, na które składają się wszyscy, o tyle indeks Giniego bada różnice między najbiedniejszymi i najbogatszymi.

Współczynnik Giniego stale z roku na rok rośnie i niestety nie jest to dobra informacja.

Współczynnik Giniego – co interpretuje?

Współczynnik Giniego określany jest inaczej mianem wskaźnika nierówności społecznej. Wskaźnik ten wymyślił Corrado Gini w 1912 roku. Jest on stosowany do liczbowej prezentacji rozkładu dóbr (przede wszystkim dochodów, czyli zarabianych pieniędzy) w całym społeczeństwie. Najprościej mówiąc, wskazuje on, jak duże są różnice w dochodach między osobami najlepiej zarabiającymi a najbiedniejszymi.

Kiedy wskaźniki Giniego był najniższy, a kiedy najwyższy?

Gini wskaźnik nierówności społecznej wymyślił na początku XX wieku, więc trudno go stosować do wieków wcześniejszych. Wiedza historyczna o ukształtowaniu społecznym we wcześniejszych wiekach każe jednak przypuszczać, że nierówności były znacznie mniejsze niż obecnie. Wskaźnik Giniego podaje się na skali 0–1, gdzie 0 oznacza, że wszyscy zarabiają mniej więcej tyle samo. Czasami podaje się go w procentach. Niestety obecnie jest on najwyższy w historii, co oznacza, że nigdy rozwarstwienie społeczne i różnice między grupami nie były tak duże, jak teraz. Nic więc dziwnego, że tak dużo mówi się o pomocy potrzebującym.

Rozwarstwienie społeczne jako problem XXI wieku

Indeks Giniego wyraźnie pokazuje, że problemem XX wieku jest ogromna różnica między dochodami najbogatszych i najbiedniejszych. W Polsce od kilku lat indeks cały czas rośnie, dzisiaj wynosząc już około 0,3 (30%). Z badań wynika także, iż 10% najlepiej zarabiających Polaków ma aż 40% całkowitego dochodu narodowego. Oznacza to, że pozostałe 90% Polaków musi podzielić się 60% dochodu narodowego. Zdaniem wielu to ogromny problem, który będzie generował wiele różnego rodzaju konfliktów społecznych, między innymi dotyczący obietnic socjalnych.

Fot. Pixabay

Polecane artykuły
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
AktualnościRelacje społeczne

31 Finał WOŚP. Jak zostać wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

WOŚP to jedna z najbardziej znanych organizacji niosących pomoc potrzebującym. Jej…
Relacje społeczne

Mowa ciała – co znaczą nasze gesty podczas spotkania lub randki?

Mowa ciała na randce mówi ogromnie dużo. Oczy, wzrok, uśmiech, gesty…