Relacje społeczneZdrowie

Różne techniki relaksacyjne na odstresowanie, optymizm, kreatywność

Techniki relaksacyjne to bardzo szeroka kategoria. Należą do nich ćwiczenia relaksacyjne, joga i inne aktywności fizyczne, medytacja, muzykoterapia czy prace manualne. Relaksacje mogą bowiem pomagać w walce ze stresem, ale także budować bardziej optymistyczną wizję siebie i przyszłości. Regularna praca nad sobą sprzyja również pobudzeniu kreatywności.

Techniki relaksacji to sposób na lepsze, bardziej efektywne życie. Dzięki nim możesz wygrać ze stresem i bardziej uwierzyć w siebie.

Techniki relaksacyjne – o co w nich chodzi?

Techniki relaksacyjne są bardzo różne, co pozwala nam dopasować je do konkretnych potrzeb i typu osobowości. Nie każdy w końcu poczuje się dobrze przy medytacji. Niektórym bardziej pomaga aktywność fizyczna, innym wizualizacja, a jeszcze innym muzykoterapia. Celem każdej z tych technik relaksacji jest jednak to samo. Chodzi o uwolnienie naszego mózgu od permanentnej pracy i gonitwy myśli. Chodzi o wyciszenie, zapanowanie nad oddechem, rozluźnienie mięśni i odpoczynek dla umysłu. Najtrudniejsze często okazuje się to ostatnie. Nasz umysł nie lubi się bowiem nudzić. Z tego też powodu medytacja początkowo dla wielu osób jest taka trudna.

Co dają nam techniki relaksacyjne?

Warto zwrócić uwagę, że oprócz walki ze stresem i odpoczynku dla ciała i umysłu, regularnie stosowane proste techniki relaksacyjne:

  • budują większy optymizm życiowy, chronią przed depresją,
  • poprawiają pamięć,
  • stymulują kreatywność,
  • pomagają podejmować lepsze decyzje, konsekwentnie zmierzać do wyznaczonych celów,
  • przyczyniają się do budowy kolejnych, zdrowych nawyków, uczą sumienności i troski o własne ciało i umysł.

Ćwiczenia i inne rodzaje technik relaksacyjnych

Technika relaksacji dla każdego może znaczyć coś nieco innego. Istnieje jednak co najmniej kilkanaście podstawowych rodzajów tego typu praktyk. Każdy może wśród nich znaleźć drogę, która najbardziej będzie mu odpowiadać. Oczywiście techniki relaksacyjne dla dzieci to często rysowanie czy muzykoterapia, rzadziej medytacja lub wizualizacja. W przypadku technik relaksacyjnych dla młodzieży zaś trudno powiedzieć, że któraś sprawdza się bardziej, a któraś mniej. To zawsze twój wybór.

Aktywność fizyczna jako metoda relaksacji

Ruch to jeden z najlepszych przykładów prostych technik relaksacyjnych. Uspokajać, wyciszać, łagodzić stres może marsz, jogging, jazda na rowerze. Tutaj nie chodzi o intensywny trening, ale o sam ruch. Jeśli lubisz się fizycznie zmęczyć, intensywny bieg czy trening na siłowni też jest dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj, że w czasie wysiłku fizycznego wydziela się duża ilość endorfin, czyli hormonów szczęścia. One z kolei działają relaksująco. Zobacz, jak oczyścić umysł z negatywnych myśli przez ruch. Jedną z ciekawszych technik relaksacyjny jest joga czy podobny do niej pilates. To połączenie bardzo precyzyjnego ruchu z ćwiczeniami oddechowymi. Są też specjalnie opracowane ćwiczenia relaksacyjne pozwalające odprężyć mięśnie i umysł.

Medytacja

Medytacja to niewątpliwie jedna z popularniejszych technik relaksacyjnych, która pozwala nam zaakceptować pracę myśli, ich nieustanny bieg. Jednocześnie uczy nas zdystansowanego podejścia do tych myśli. W trakcie medytacji uczysz się im przyglądać. Medytację można połączyć z praktyką wdzięczności.

Muzykoterapia

Słuchanie muzyki jest prostą techniką relaksacyjną, ale trzeba się do tego przygotować. Musisz wygodnie usiąść albo się położyć, zamknąć oczy, wyłączyć z otaczającego świata i wsłuchiwać się w muzykę. Tutaj najlepsze są zdecydowanie spokojne rytmy. W sieci znaleźć możesz sporo muzyki przeznaczonej do relaksacji.

Rysowanie

To technika relaksacyjna nie tylko dla dzieci. Ta prosta czynność pozwala zahamować pęd myśli, skupić się na wykonywanym zadaniu, a przez to obniżyć aktywność układu limbicznego w mózgu, co sprzyja odpoczynkowi umysłu.

Czytanie

Według badaczy już 6 minut dziennie poświęcone na czytanie pozwala zredukować stres o połowę. Okazuje się, że lektury szkole nie muszą być tylko obowiązkiem, mogą się stać dobrym sposobem na zmniejszenie napięcia w mięśniach i ukojenie umysłu.

Wizualizacja i afirmacja jako sposób na relaksację 

Do najważniejszych technik relaksacyjnych zalicza się wizualizacja i afirmacja. To nie tylko sposoby na to, aby poradzić sobie ze stresem i bardziej optymistycznie spojrzeć na świat. Wizualizując osiągnięcie konkretnego celu, popychasz swój mózg do realnej pracy nad drogą do jego osiągnięcia. Formułując pozytywne przekazy i wizję siebie, budujesz w sobie optymizm, który stanowi nieodłączny element drogi do sukcesu. Kolejną cenną praktyką i techniką relaksacji w jednym jest wdzięczność. Praktykowanie wdzięczności to jedna z lepszych technik relaksacji przed snem. Widząc, jak wiele dobrego jest w naszym życiu, nazywając to dobro, łatwiej się relaksujemy, efektywniej odpoczywamy, pozbywamy się napięć, a przy okazji mobilizujemy się podświadomie do dalszego działania.

Relaksujące ćwiczenia oddechowe

Ćwiczenia oddechowe to rewelacyjne techniki relaksacyjne na stres. Ciężki oddech, czyli próba głębokiego, szybkiego oddechu to jedna z oznak stresu. Niestety, kiedy się stresujemy, oddychamy torem piersiowym, co sprzyja niedotlenieniu organizmu i spięciu mięśni. Oddychanie przeponą to najbardziej naturalny, pierwotny sposób oddychania, który pozwala pozbyć się napięć z mięśni, dotlenić wszystkie komórki organizmu, uspokoić sam oddech, a przez to i galopujące myśli. Oddychając przeponą, możesz także zapanować nad stresem. Ćwiczenia oddechowe to więc nie tylko świetna technika relaksacyjna na co dzień, ale i sposób na opanowanie nerwów przed ważną prezentacją, egzaminem czy rozmową.

Fot. Pexels

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…