Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest rasizm i jakie są jego przyczyny?

Nie bądź obojętny, przeciwdziałaj rasizmowi!

Rasizm to dyskryminacja ludzi o odmiennych cechach fizycznych, głównie – kolorze skóry. Opiera się na przekonaniu, że różnice w wyglądzie powiązane są ściśle z cechami osobowości czy intelektu. Jest to bezpodstawny, pseudonaukowy pogląd, który ma szereg negatywnych konsekwencji.

Zjawisko dyskryminacji rasowej nie jest nowe – historia rasizmu sięga XIX w. Problem ten stał się dziś żywy w związku z niepokojami w USA, których bezpośrednią przyczyną była śmierć czarnoskórego obywatela w wyniku brutalnego działania białego policjanta.

Co to jest rasizm?

Rasizm zakłada, że ludzie określonej rasy są lepsi od pozostałych, więc mają prawo nad nimi dominować, przyznawać sobie wyższe prawa i przywileje. Definicja rasizmu odwołuje się do różnic w kolorze skóry, ale zjawisko takie może też dotyczyć np. osób innej narodowości. Z punktu widzenia nauki rasizm jest całkowicie bezpodstawny. Uwarunkowany genetycznie kolor skóry może mieć związek np. ze skłonnością do pewnych chorób, ale nie z inteligencją ani cechami charakteru.

Jakie są przyczyny rasizmu?

Rasizm to skutek braku rzetelnej wiedzy na temat osób odmiennych od nas i tworzenia wyobrażeń na ich temat w oparciu o stereotypy (obiegowe, fałszywe opinie). Rasizm rodzi awersję, a nawet wrogość wobec innych, ponieważ:

  • wzbudzają oni poczucie zagrożenia (np. w związku z napływem do kraju ludzi o innym kolorze skóry powstaje obawa, że odbiorą oni rodowitym mieszkańcom miejsca pracy),
  • podszytą lękiem postawę podsycają przekazy medialne, w których „obcym” przypisuje się złe intencje,
  • niektórzy złe doświadczenia z osobami innej rasy czy wyznania uogólniają na wszystkich jej przedstawicieli (np. po zamachach terrorystycznych w USA w 2002 roku na Zachodzie wzrosła niechęć do muzułmanów w ogólności; agresywne zachowanie ludzi w żyjących w odseparowanych dzielnicach traktowane bywa jako zagrożenie danej rasy względem innych, bez uwzględnienia przyczyn tej agresji).

Rasistowskie poglądy mają zwykle osoby o niskim poczuciu wartości, niepewne siebie, niezadowolone z własnego życia. Chętnie obarczają one innych winą za niepowodzenia i odreagowują na nich swoją złość. Ofiarami ich agresji stają się ludzie słabsi od nich, bo będący w mniejszości, np. rasowej.

Zobacz także:  Sytuacja Afroamerykanów w USA. Przyczyny zamieszek i protestów
 

 

Polecane artykuły
Relacje społeczne

Mowa ciała – co znaczą nasze gesty podczas spotkania lub randki?

Mowa ciała na randce mówi ogromnie dużo. Oczy, wzrok, uśmiech, gesty…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Metoda 5 razy dlaczego – na czym polega? Jakie ma zasady?

5 razy dlaczego to metoda, którą bardzo chętnie posługują się różnego…
AktualnościHobby i pasjeRelacje społeczne

Adwent – jakie postanowienia adwentowe warto podjąć?

Każdy człowiek staje czasem przed wyzwaniem. Musi zrobić coś trudnego albo…