Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest rasizm i jakie są jego przyczyny?

Nie bądź obojętny, przeciwdziałaj rasizmowi!

Rasizm to dyskryminacja ludzi o odmiennych cechach fizycznych, głównie – kolorze skóry. Opiera się na przekonaniu, że różnice w wyglądzie powiązane są ściśle z cechami osobowości czy intelektu. Jest to bezpodstawny, pseudonaukowy pogląd, który ma szereg negatywnych konsekwencji.

Zjawisko dyskryminacji rasowej nie jest nowe – historia rasizmu sięga XIX w. Problem ten stał się dziś żywy w związku z niepokojami w USA, których bezpośrednią przyczyną była śmierć czarnoskórego obywatela w wyniku brutalnego działania białego policjanta.

Co to jest rasizm?

Rasizm zakłada, że ludzie określonej rasy są lepsi od pozostałych, więc mają prawo nad nimi dominować, przyznawać sobie wyższe prawa i przywileje. Definicja rasizmu odwołuje się do różnic w kolorze skóry, ale zjawisko takie może też dotyczyć np. osób innej narodowości. Z punktu widzenia nauki rasizm jest całkowicie bezpodstawny. Uwarunkowany genetycznie kolor skóry może mieć związek np. ze skłonnością do pewnych chorób, ale nie z inteligencją ani cechami charakteru.

Jakie są przyczyny rasizmu?

Rasizm to skutek braku rzetelnej wiedzy na temat osób odmiennych od nas i tworzenia wyobrażeń na ich temat w oparciu o stereotypy (obiegowe, fałszywe opinie). Rasizm rodzi awersję, a nawet wrogość wobec innych, ponieważ:

  • wzbudzają oni poczucie zagrożenia (np. w związku z napływem do kraju ludzi o innym kolorze skóry powstaje obawa, że odbiorą oni rodowitym mieszkańcom miejsca pracy),
  • podszytą lękiem postawę podsycają przekazy medialne, w których „obcym” przypisuje się złe intencje,
  • niektórzy złe doświadczenia z osobami innej rasy czy wyznania uogólniają na wszystkich jej przedstawicieli (np. po zamachach terrorystycznych w USA w 2002 roku na Zachodzie wzrosła niechęć do muzułmanów w ogólności; agresywne zachowanie ludzi w żyjących w odseparowanych dzielnicach traktowane bywa jako zagrożenie danej rasy względem innych, bez uwzględnienia przyczyn tej agresji).

Rasistowskie poglądy mają zwykle osoby o niskim poczuciu wartości, niepewne siebie, niezadowolone z własnego życia. Chętnie obarczają one innych winą za niepowodzenia i odreagowują na nich swoją złość. Ofiarami ich agresji stają się ludzie słabsi od nich, bo będący w mniejszości, np. rasowej.

Zobacz także:  Sytuacja Afroamerykanów w USA. Przyczyny zamieszek i protestów
 

 

Polecane artykuły
Hobby i pasjeKultura i sztukaRelacje społeczne

Jak się pisze pamiętnik i dziennik? O czym warto pamiętać?

Jak zacząć pisać pamiętnik lub dziennik? Po prostu zacząć! Masz do…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak zapobiegać doomscrollingowi?

Doomscrolling to pojęcie, które być może już słyszałeś bądź słyszałaś. Nie…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Co to jest doomscrolling? Jak na nas wpływa?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Dzięki niemu możemy komunikować…