Poznaj tło zamieszek w USA
Bezpośrednią przyczyną aktualnych napięć w USA jest brutalne postępowanie policji, które spowodowało śmierć czarnoskórego George’a Floyda. Tak żywiołowa reakcja nie miałaby miejsca, gdyby nie trwający od lat podział na „lepszych” (białych) i „gorszych” obywateli (głównie Afroamerykanów i Latynosów).
Choć Stany Zjednoczone od początku swego istnienia miały być krajem wolności i swobód, to dopiero od kilkudziesięciu lat Afroamerykanów uznaje się tam za pełnoprawnych obywateli. Trwająca przez wieki dyskryminacja nadal jednak jest widoczna w różnych sferach życia.
Jaka była sytuacja Afroamerykanów w USA przed laty?
Do połowy XIX wieku biali obywatele Stanów Zjednoczonych czynili z czarnoskórych osób – przywiezionych do kraju z Afryki – niewolników i nie dawali im żadnych praw. Można je było legalnie kupić, sprzedać i wykorzystywać jak rzecz (głównie do ciężkich prac fizycznych). Po wojnie secesyjnej niewolnictwo zniesiono, ale czarnoskóra ludność była dyskryminowana. Nie miała prawa do przebywania z białymi w jednym tramwaju, restauracji czy hotelu. „Biali” i „czarni” mieszkali w innych dzielnicach, chodzili do osobnych szkół i lekarzy, na oddzielne plaże. Dopiero kilkadziesiąt lat temu zostali oficjalnie uznani za pełnoprawnych obywateli.
Dlaczego obecna sytuacja czarnoskórych Amerykanów jest powodem niepokojów w USA?
Mimo pozornej równości Afroamerykanie nadal nie mają takich samych szans na godne życie jak ludzie białej rasy. W praktyce mają utrudniony dostęp do dobrych szkół, opieki zdrowotnej, a w pracy zarabiają o wiele mniej niż biali obywatele na tych samych stanowiskach. Afroamerykanów znacznie częściej także dotyka bieda i bezdomność. Silnie zakorzenione stereotypy sprawiają, że czarnoskórzy bywają postrzegani jako potencjalni przestępcy i poddawani upokarzającym kontrolom i represjom ze strony policji. Wywołuje to poczucie niesprawiedliwości i krzywdy, które pod wpływem tak bulwersujących wydarzeń, jak śmierć Afroamerykanina po brutalnej interwencji policji, przyjmuje często formę ostrych protestów społecznych, a nawet zamieszek.
Zobacz także: Co to jest ruch Black Lives Matter