CiekawostkiGeografiaHobby i pasjeScan for FunWiedzieć więcej

Bieszczady i okolice – ostoja spokoju na wakacje w czasie pandemii

Zobacz pałace, drewniane cerkwie, bieszczadzkie góry lub Jezioro Solińskie

Czy chciałeś już rzucić wszystko i wyjechać Bieszczady? Oj, wielu chciało! Nie dziwne, bo lista atrakcji tego regionu jest bardzo długa.

 

Uroki Bieszczad 

 

Jedną z wizytówek Bieszczad są połoniny, czyli surowe, górskie łąki. Górne partie połonin pokryte są alpejską murawą. W lecie tworzy ona piękny zielony dywan, który jesienią przyjmuje barwę rudo-brązową. Dla miłośników długich wędrówek polecana jest szczególnie trasa na Bukowe Berdo i Szeroki Wierch, który dzięki pięknym widokom przez wielu uważany jest za najpiękniejszy bieszczadzki szlak. Chatka Puchatka to urokliwa nazwa najwyżej położonego schroniska turystycznego w Bieszczadach, natomiast najwyższy szczyt w polskich Bieszczadach to Tarnica mierząca 1346 m.
Pod koniec XIX wieku zbudowano w Bieszczadach kolej wąskotorową. Początkowo służyła ona do transportu drewna. W latach 90. XX wieku została wyłączona z eksploatacji, ale dzięki staraniom Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej została reaktywowana i natychmiast stała się jedną z większych atrakcji Bieszczad. Góry słyną też z pięknych drewnianych cerkwi i kościółków.

W Bieszczadach można też zażywać wodnych atrakcji. Jezioro Solińskie to miejsce, gdzie można plażować, uprawiać sporty wodne lub zwiedzać ogromną zaporę nad Soliną. Jej wysokość wynosi 82 metry, a szerokość 664 m.

 

Renesansowy zamek w Krasiczynie

 

Wybierając się w Bieszczady, warto odwiedzić też renesansowy zespół zamkowo-parkowy w Krasiczynie. Pochodzi on z przełomu XVI i XVII w i jest perłą architektury renesansowo-manierystycznej w Europie. Zamek leży zaledwie 10 km od Przemyśla. U jego podnóża rozciągają się malownicze szlaki, które można zwiedzać na rowerze, pieszo lub konno.

Zobacz także:  Roztocze – polecane miejsca na wakacje w Polsce z dala od tłumów

Fot.: Adobe Stock

 

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Noworoczne postanowienia to swego rodzaju tradycja. Prawie każdy na początku nowego…