CiekawostkiScan for Fun

Niderlandy. Kwiatowe dywany w parku Keukenhof – zobacz je wiosną!

Najpiękniejszy wiosenny ogród świata

Słowo „keukenhof” oznacza „ogrody kuchenne”. Taką właśnie funkcję pełnił park Keukenhof, gdy w XV wieku teren, na którym się znajduje, należał do księżnej Jacoby von Beieren, a sam ogród dostarczał zioła i warzywa na książęcy stół.

Ogród w kolejnych latach przechodził z rąk do rąk, aż kolejni właściciele około 1830 roku zażyczyli sobie stworzenie parku w stylu angielskim, który przetrwał do dziś w tej formie. Od 1949 roku z inicjatywy producentów kwiatów corocznie organizowany jest w nim festiwal kwiatów.

Inspirujące Ogrody Keukenhof

Ogród Keukenhof jest ogromny, obejmuje obszar aż 32 ha, a w sezonie kwitnie tam ponad 7 milionów kwiatów cebulowych, takich jak hiacynty, krokusy, narcyzy, ale przede wszystkim tulipany. Ogrody Keukenhof propaguje ideę „ogrodów inspirujących”. Początkowo pierwsze ogródki założone zostały dla zainspirowania czytelników magazynów na temat ogrodów i kwiatów. Obecnie cieszą się zainteresowaniem wszystkich osób, które hodują kwiaty. Znaleźć tam można wiele inspiracji i pomysłów. Ogrody zaprojektowane zostały według różnych tematów przewodnich, aby zainspirować osoby odwiedzające do zastosowania wybranych pomysłów we własnym ogrodzie. Coroczną atrakcją jest tematyczny obraz utworzony z rosnących kwiatów. Aby rozkwitł wiosną, ogrodnicy sadzą cebulki jesienią poprzedniego roku, rozmieszczając je zgodnie z projektem. W 2012 roku można było podziwiać kwiatowy portret Chopina przy akompaniamencie jego kompozycji.

Festiwal tulipanów Keukenhof

Ogrody Keukenhof dla odwiedzający otwarte są stosunkowo krótko – od połowy marca do połowy maja. Wtedy oczywiście warto tam się udać. Pogoda w Holandii (a raczej w Niderlandach) jest dosyć kapryśna, dlatego najbardziej zalecanym terminem wyjazdu jest połowa kwietnia do połowy maja, kiedy kwiaty już kwitną, a temperatura powietrza sprzyja spacerom na świeżym powietrzu. W tym okresie można też oglądać w parku Keukenhof obrazy stworzone z kwiatów. Ogrody są tak rozległe, że trudno zwiedzać je bez specjalnie przygotowanej mapy. Największą atrakcją jest niewątpliwie coroczny festiwal kwiatów i organizowana w jego ramach parada Bollenstreek, w czasie której przez Lisse i okoliczne wioski przemieszczają się ogromne platformy przystrojone kwiatami.
Zobacz także:  Roztocze – polecane miejsca na wakacje w Polsce z dala od tłumów

Fota. Adobe Stock

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeScan for Fun

Najpopularniejsi streamerzy. Co decyduje o popularności streamera na Twitchu?

Streamerem może zostać każdy, ale istnieją na Twitchu osoby, które są…
Hobby i pasjeScan for FunTechnologie

Twitch.tv – czy oglądanie transmisji gier faktycznie rozwija pasje?

Streaming to jedna z najnowszych mód, która rozwija się niezwykle dynamicznie….
CiekawostkiGeografia

Niezwykła wycieczka Kanałem Elbląskim. Pochylnie i inne atrakcje

Kanał Elbląski ma długość 151 kilometrów i jest najdłuższym kanałem żeglownym…