CiekawostkiScan for FunWiedzieć więcej

Początek roku szkolnego

Najważniejsze daty

Początek roku szkolnego 2017/2018 zbliża się wielkimi krokami. Póki co korzystacie z ostatniego tygodnia wakacji. Warto jednak poznać już najważniejsze daty w nowym roku szkolnym i zrobić pierwsze plany! Cały rok szkolny będzie liczył w tym roku 292 dni – z czego tych wolnych od zajęć (z weekendami i świętami może być nawet 108). 

  • Uczniowie w tym roku wracają do szkół dopiero 4 września. Oczywiście w większości placówek pierwszy dzień to jedynie uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego, a lekcje zwykle zaczynają się dopiero następnego dnia.
  • Pierwszy dzień wolny od szkoły przypadnie na piątek 13 października. Co roku 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej (Dzień Nauczyciela). W tym roku z racji niefortunnej daty, takie uroczystości pomogą być zaplanowane na piątek.
  • Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada) to środa. Istnieje szansa, że wiele szkół zdecyduje się przedłużyć uczniom wolne o kolejne dwa dni (poprzedzające święto lub następujące po nim). Takiego szczęście nie będzie już niestety w Dzień Niepodległości (11 listopada), który wypada w sobotę. 
  • Niezbyt długi wypoczynek będzie wiązał się ze świętami Bożego Narodzenia. Wolne rozpocznie się dopiero w sobotę 23 grudnia. Powrót do szkoły zaplanowany jest na wtorek 2 stycznia. Niestety święto Trzech Króli w tym roku także wypada w sobotę. 
  • Jeśli chodzi o ferie, to jak wiadomo każde województwo będzie miało inne terminy zimowego wypoczynku. 
  • Przerwa wielkanocna rozpocznie się w Wielki Czwartek 29 marca i potrwa do wtorku 4 kwietnia
  • Święto Pracy – 1 maja – wypada w tym roku we wtorek, a Święto Konstytucji 3 maja w czwartek. Wielu dyrektorów z pewnością skorzysta ze swojego prawa i wyznaczy dodatkowe dni wolne od zajęć. 
  • Boże Ciało wypada w tym roku 31 maja. W szkołach wolny będzie też tradycyjnie następujący po nim piątek. 
  • Rok szkolny zakończy się w piątek 22 czerwca

Kiedy egzaminy? 
Uczniowie trzecich klas gimnazjów będą sprawdzać swoją wiedzę od 18 kwietnia do 20 kwietnia (środa-piątek). Maturzyści zakończą rok szkolny pod koniec kwietnia. Już w piątek – 4 maja podejdą do pierwszego egzaminu – z języka polskiego. Po nim czeka jednak mała przerwa, bowiem egzamin z matematyki odbędzie się dopiero 7 maja. Dzień później nastąpi sprawdzian wiedzy z języka angielskiego. Egzaminy pisemne potrwają do 23 maja. Egzaminy ustne będą odbywać się w dniach 9-25 maja.

I tak oto minie nam cały rok szkolny i znów będziemy cieszyć się wakacjami!Polecane artykuły
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
Język polski i literaturaKultura i sztukaWiedzieć więcej

Kolęda, pastorałka i piosenka świąteczna

Jaka jest różnica?
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…