AktualnościWiedzieć więcej

Próbne egzaminy ósmoklasisty – kiedy są i dla kogo?

Próbne egzaminy ósmoklasisty odbędą się już w marcu. Ministerstwo Edukacji i Nauki właśnie podało terminy wszystkich trzech egzaminów. Sprawdź, kiedy się odbędą.

Próbne egzaminy ósmoklasisty obejmą zarówno test z języka polskiego, matematyki, jak i języka obcego nowożytnego.

Próbne egzaminy ósmoklasisty – kiedy?

Egzaminy próbne ósmoklasisty przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE), a więc to ciało, które odpowiada również za przygotowanie właściwych egzaminów, odbędą się już w marcu. Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło, że w szkołach podstawowych odbędą się one między 17 a 19 marca 2021 r. Taki próbny egzamin to dla ósmoklasisty jedna z ostatnich okazji, aby sprawdzić się przed właściwym testem. Oczywiście możesz korzystać także z próbnych egzaminów ósmoklasisty, które udostępniają wydawnictwa takie jak Operon czy Nowa Era. Ten przygotowany przez CKE jest jednak wyjątkowy.

Harmonogram próbnych egzaminów ósmoklasisty

Termin próbnych egzaminów 8-klasisty w roku 2021 został przez Ministerstwo bardzo precyzyjnie określony:

  • 17 marca w środę o godz. 9:00 odbędzie się egzamin z języka polskiego,
  • 18 marca w czwartek o godz. 9:00 zorganizowany zostanie egzamin z matematyki,
  • 19 marca w piątek o godz. 9:00 uczniowie będą sprawdzać swoją znajomość języka obcego.

Egzamin 8-klasisty – co jeśli nie możesz podejść do egzaminu próbnego w szkole?

Próbny test 8-klasisty to ważny sprawdzian na chwilę przed właściwym egzaminem. Może się oczywiście jednak zdarzyć, że np. z powodu choroby, kwarantanny albo innej ważnej przyczyny nie będziesz mógł lub mogła być w tym czasie w szkole. Co wtedy? Nie martw się, Ministerstwo poinformowało, że o tej samej godzinie, o której w szkołach zaczną się próbne egzaminy, testy zostaną także udostępnione na stronach CKE. Będzie więc można je rozwiązać w domu. Tylko pamiętaj: bez szukania pomocy, samodzielnie i na serio. Tylko wtedy dowiesz się, jak może ci pójść na właściwym egzaminie. Wyniki z prawdziwego egzaminu 8-klasisty liczą się do punktacji rekrutacyjnej do szkoły średniej.

Zobacz także: Jaką szkołę średnią wybrać po ósmej klasie?

Fot. Adobe Stock