Sport

Czy sport jest państwowy, czy prywatny?

Kto za niego płaci?

Większość z nasu uwielbia sport – i trenować, i oglądać. Ale dobrej jakości hale spotrowe, boiska czy szkółki wymagają pieniędzy na sprzęt i trenerów a także wsparcie sportowców. Zastanawialiście się kto za to płaci?  Kto ustala reguły?

Otóż sport jest zarówno państwowy, jak i prywatny. Dotyczy to treningów amatorów oraz zawodowców. Część klubów, zajęć i imprez jest sponsorowana przez państwo. Natomiast wcale nie mniejsza liczba klubów zrzeszających sportowców działa całkowicie prywatnie, bez wsparcia państwa. Sport może być opłacany zarówno z pieniędzy prywatnych inwestorów, jak i środków publicznych.

 

Sport państwowy – sport powszechny

 

Sport państwowy dotyczy działań skierowanych do dzieci i młodzieży, ale też zawodowców, którzy biorą udział w rozgrywkach o randze europejskiej czy międzynarodowej jako reprezentanci kraju. Nie oznacza to oczywiście, że z publicznych pieniędzy opłacany jest cały trening oraz pobyt na turnieju danego sportowca. Najczęściej wsparciem w tej kwestii służą prywatni sponsorzy. Z danych Ministerstwa Sportu wynika, że większość środków publicznych jest przeznaczona przede wszystkim na sport dzieci i młodzieży, szkółki sportowe czy kluby uczniowskie. Zarówno władza centralna, jak i samorządowa wspierają również różnego rodzaju imprezy sportowe, które mają na celu nie tylko rywalizację między uczestnikami, lecz także popularyzację zdrowego stylu życia.

 

Sport prywatny na wielką skalę

 

Sport, w który inwestowane są prywatne środki, tworzą przede wszystkim kluby ligowe. Nie chodzi tutaj jedynie o kluby piłkarskie, choć oczywiście one przyciągają największą uwagę ze względu na wartości kontraktów z piłkarzami. W dużej mierze prywatna jest siatkówka, koszykówka, tenis i wiele innych sportów, które są finansowane ze środków wielkich koncernów, mniejszych firm lub prywatnych inwestorów. Co ciekawe, niemało sportów indywidualnych finansowanych jest z prywatnych środków samych sportowców. Warto jednak pamiętać, że bardzo często sport prywatny i państwowy się przecinają, szczególnie gdy któryś z klubów lub sportowców zaczyna odnosić zwycięstwa na poziomie europejskich lub międzynarodowych rozgrywek.

 

Zobacz także: Wystarczy 10 minut ćwiczeń, by wzmocnić mózg
 

Polecane artykuły
SportZdrowie

Ćwiczenia relaksacyjne – co pomoże ci efektywnie odpocząć?

Ćwiczenia relaksacyjne warto wykonywać regularnie. Pomagają one poradzić sobie ze stresem,…
SportZdrowie

Jak medytować? Od czego zacząć?

Wiele osób chciałoby spróbować tej praktyki, ale nie wie, jak medytować,…
Sport

E-sport i jego wpływ na zdrowie i życie.

Ile w e-sporcie jest sportu?