Sport

E-sport i jego wpływ na zdrowie i życie.

Ile w e-sporcie jest sportu?

Popularność e-sportu nie tylko w Polsce, ale i na świecie od kilku lat systematycznie rośnie. Gry online dla wielu osób stały się sposobem na życie, który daje satysfakcję i pieniądze.

E-sport ma jednak też drugą stronę medalu – wpływ na zdrowie i życie graczy. Warto wiedzieć, jakie skutki może nieść za sobą uprawianie e-sportu oraz w jaki sposób można zminimalizować jego niekorzystny wpływ na zdrowie.

Popularność gier komputerowych: League of Legends, CS Go i nie tylko

O tym, jak bardzo e-sport zyskał na przestrzeni lat na znaczeniu, najlepiej świadczy fakt, że jest traktowany jako dyscyplina sportowa. Coraz częściej gwiazdy e-sportu rywalizujące w turniejach są pokazywane w sportowych kanałach telewizyjnych.
Jednym z najbardziej znanych turniejów e-sportowych są mistrzostwa świata w League of Legends (potocznie określane jako mistrzostwa LoL). Zarówno streamy LoL, jak i innych znanych rozgrywek, jak chociażby CS: GO (Counter-Strike: Global Offensive) cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników zainteresowanych tematyką e-sportową.

Wpływ e-sportu na zdrowie graczy – co należy wiedzieć?

O tym, że gry komputerowe potrafią wciągać tak bardzo, że gracze poświęcają im bardzo dużo czasu, wiadomo nie od dzisiaj. E-sport wiąże się z wielogodzinnym przesiadywaniem przed komputerem, co nie ma pozytywnego wpływu na zdrowie graczy. Brak ruchu jest jednym z najpoważniejszych problemów wśród osób uprawiających e-sport. Dotyczy to zawodników na różnym poziomie rywalizacji, nie tylko zawodowców, ale również amatorów.
Ku radości osób, które głośno mówiły o negatywnym wpływie uprawiania sportu elektronicznego na zdrowie, wielu zawodowych graczy coraz częściej promuje zdrowy styl życia. Środowisko e-sportowców jest świadome tego typu problemów i z tego względu chce zadbać o zawodników oraz dawać dobry przykład tym, którzy e-sport uprawiają tylko dla zabawy. Właśnie dlatego często można zaobserwować, że organizacje e-sportowe zatrudniają m.in. dietetyków, kucharzy czy trenerów personalnych. Mają oni dbać o właściwe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczną zawodników, co docelowo ma przełożyć się na długie i zdrowe życie. Obserwatorzy muszą o siebie zadbać sami!

Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
HistoriaHobby i pasjeSport

Inspiracje: Martyna Wojciechowska – kobieta, która łamie stereotypy

Martyna Wojciechowska jako córka kierowcy rajdowego miała prawo zainteresować się tym…
BezpieczeństwoHobby i pasjeSport

Jak się chronić przed lawiną? Nie przeceniaj swoich możliwości i respektuj komunikaty

Skutki lawin są ogromnie niebezpieczne. Lawina jest groźna zarówno dla ludzi,…
CiekawostkiHistoriaSport

Mundial, czyli gra o życie. Trzy historie mrożące krew w żyłach

W Polsce kibice po przegranych meczach reprezentacji mogą być rozczarowani, smutni…