Sport

E-sport i jego wpływ na zdrowie i życie.

Ile w e-sporcie jest sportu?

Popularność e-sportu nie tylko w Polsce, ale i na świecie od kilku lat systematycznie rośnie. Gry online dla wielu osób stały się sposobem na życie, który daje satysfakcję i pieniądze.

E-sport ma jednak też drugą stronę medalu – wpływ na zdrowie i życie graczy. Warto wiedzieć, jakie skutki może nieść za sobą uprawianie e-sportu oraz w jaki sposób można zminimalizować jego niekorzystny wpływ na zdrowie.

Popularność gier komputerowych: League of Legends, CS Go i nie tylko

O tym, jak bardzo e-sport zyskał na przestrzeni lat na znaczeniu, najlepiej świadczy fakt, że jest traktowany jako dyscyplina sportowa. Coraz częściej gwiazdy e-sportu rywalizujące w turniejach są pokazywane w sportowych kanałach telewizyjnych.
Jednym z najbardziej znanych turniejów e-sportowych są mistrzostwa świata w League of Legends (potocznie określane jako mistrzostwa LoL). Zarówno streamy LoL, jak i innych znanych rozgrywek, jak chociażby CS: GO (Counter-Strike: Global Offensive) cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników zainteresowanych tematyką e-sportową.

Wpływ e-sportu na zdrowie graczy – co należy wiedzieć?

O tym, że gry komputerowe potrafią wciągać tak bardzo, że gracze poświęcają im bardzo dużo czasu, wiadomo nie od dzisiaj. E-sport wiąże się z wielogodzinnym przesiadywaniem przed komputerem, co nie ma pozytywnego wpływu na zdrowie graczy. Brak ruchu jest jednym z najpoważniejszych problemów wśród osób uprawiających e-sport. Dotyczy to zawodników na różnym poziomie rywalizacji, nie tylko zawodowców, ale również amatorów.
Ku radości osób, które głośno mówiły o negatywnym wpływie uprawiania sportu elektronicznego na zdrowie, wielu zawodowych graczy coraz częściej promuje zdrowy styl życia. Środowisko e-sportowców jest świadome tego typu problemów i z tego względu chce zadbać o zawodników oraz dawać dobry przykład tym, którzy e-sport uprawiają tylko dla zabawy. Właśnie dlatego często można zaobserwować, że organizacje e-sportowe zatrudniają m.in. dietetyków, kucharzy czy trenerów personalnych. Mają oni dbać o właściwe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczną zawodników, co docelowo ma przełożyć się na długie i zdrowe życie. Obserwatorzy muszą o siebie zadbać sami!

Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
SportZdrowie

Ćwiczenia relaksacyjne – co pomoże ci efektywnie odpocząć?

Ćwiczenia relaksacyjne warto wykonywać regularnie. Pomagają one poradzić sobie ze stresem,…
SportZdrowie

Jak medytować? Od czego zacząć?

Wiele osób chciałoby spróbować tej praktyki, ale nie wie, jak medytować,…
Scan for FunSport

Łyżwy hokejowe czy figurowe – jakie wybrać do nauki?

Łyżwy dzielą się na różne rodzaje, a każdy z nich przeznaczony…