AktualnościHistoriaŚwiat wokół nas

Kryzys w USA i jego znaczenie na arenie międzynarodowej

Stany Zjednoczone w powszechnej opinii są kolebką nowoczesnej demokracji, a Kapitol, czyli siedziba Kongresu Stanów Zjednoczony, to jeden z jej głównych symboli. Dlatego atak zwolenników Donalda Trumpa jest wydarzeniem niespotykanym. 

Sprowokowani zwolennicy Donalda Trumpa 6 stycznia 2021 roku ruszyli na Kapitol, dostali się do budynku i zdemolowali jego wnętrze. W wyniku zamieszek śmierć poniosło 5 osób. Nigdy dotychczas w historii demokracji USA obywatele tego państwa nie zaatakowali tak ważnej instytucji jaką jest Kongres.

Atak na Kapitol – symbol amerykańskiej demokracji

Od razu po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich w USA urzędujący prezydent Donald Trump zaczął je podważać, uznając, że zostały sfałszowane. Apogeum tej kampanii miało miejsce 6 stycznia br., kiedy to właściwie wezwał do powstrzymania obrad obu izb Kongresu. Odbywały się one na Kapitolu i w ich trakcie miał zostać zatwierdzony wybór Joe Bidena na kolejnego prezydenta. Sytuacja jest tym bardziej zadziwiająca, że wszelkie informacje o możliwości sfałszowania wyborów były dokładnie sprawdzane przez agentów federalnych, a informację o braku dowodów na sfałszowanie wyborów podał prokurator generalny William Barr, jeden z najbardziej zagorzałych zwolenników ustępującego prezydenta Donalda Trumpa. Mimo wszystko Donald Trump, nie mogąc pogodzić się z przegraną w wyborach, sprowokował swoich zwolenników do ataku na Kapitol. 

Atak na Kapitol może mieć poważne konsekwencje

Stany Zjednoczone to jedna z największych światowych potęg militarnych i gospodarczych. Dlatego kryzys związany z przekazywaniem władzy w USA może mieć znaczenie globalne, czyli może wpływać na sytuację na całym świecie. Co prawda prezydent naszego kraju Andrzej Duda stwierdził, że jest to wewnętrzna sprawa Stanów Zjednoczonych (tak byłoby w sytuacji większości państw), ale przywódcy światowych mocarstw mają inne zdanie. Prezydent Francji Emmanuel Macron zdecydowanie potępił wydarzenie na Kapitolu, a premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson stwierdził, że bardzo ważne jest pokojowe przekazanie władzy w Stanach Zjednoczonych, które są synonimem demokracji. 

A jakie to ma znaczenie w skali międzynarodowej? 

  • Ostatni rok, trudny dla całego świata, mocno odbija się na emocjach społecznych, a w USA widać to szczególnie. Do zeszłorocznych protestów Black Lives Matter dochodzą obecne.
  • Protesty i zamieszki mogą wymykać się spod kontroli. Eksperci od bezpieczeństwa uważają, że mogą też zwiększać ryzyko ataków terrorystycznych na terenie USA. To z kolei może pociągać za sobą kolejne trudne do przewidzenia akcje i reakcje.
  • Kryzys Stanów Zjednoczonych i ich wewnętrzne rozbicie może osłabić giełdę amerykańską. A to może odbić się na rynkach całego świata. 
  • Obecnie Stany Zjednoczone są dominującą potęgą na świecie, ale Chiny bardzo mocno dążą do zmiany tego układu i przejęcia pozycji lidera gospodarczego. Osłabienie USA może ten proces przyspieszyć.

Oczywiście wszystko to jest przede wszystkim wewnętrzną sprawą USA. Stany Zjednoczone miały jednak w ostatnich dziesięcioleciach kilka przełomowych sytuacji, które wpływały na sytuację globalną. Dlatego też cały świat bacznie obserwuje rozwój wydarzeń.

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczne

31 Finał WOŚP. Jak zostać wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

WOŚP to jedna z najbardziej znanych organizacji niosących pomoc potrzebującym. Jej…
HistoriaNauki ścisłe

Gwiazdozbiory. Nazwy gwiazd i ich konstelacji na niebie

Niebo  widoczne nad Ziemią jest dość dokładnie poznane i opisane dzięki…
CiekawostkiHistoriaWiedzieć więcej

Czym są gwiazdozbiory na niebie i skąd pochodzą ich nazwy?

Konstelacja gwiazd i gwiazdozbiór to nazwy, które można stosować zamiennie. Opisują…