AktualnościCiekawostki

2021 r. Czy w tym roku będzie zmiana czasu?

Od dziesiątek lat zmiany czasu dokonujemy dwa razy w roku. Na czas letni powinniśmy przestawić zegarki w ostatni weekend marca, a na czas zimowy w ostatni weekend października. Jest szansa, że niebawem się to skończy.

Czy wiecie od kiedy w Polsce obowiązuje zmiana czasu na letni i zimowy? Otóż po raz pierwszy została wprowadzona w 1919 roku, a od ponad 40 lat Polacy regularnie, dwa razy do roku, przestawiają swoje zegarki.

Ten temat wywołuje wiele kontrowersji i powraca za każdym razem, kiedy musimy zmienić czas z letniego na zimowy lub odwrotnie. Zgodnie z zapowiedzią Parlamentu Europejskiego niedługo zapomnimy o tym problemie.

Co ze zmianą czasu w innych krajach?

Obecnie czas letni i zimowy obowiązuje w około 70 krajach, w tym w praktycznie każdym z krajów Europy. Spośród europejskich państw ze zmiany czasu zrezygnowały na razie tylko Rosja, Białoruś i Islandia.

Kiedy nadejdzie koniec zmiany czasu w Polsce?

Kilka lat temu Unia Europejska przeprowadziła ankietę na temat zmiany czasu. Wtedy mieszkańcy Europy w większości zdecydowali, że chcieliby całkowicie zrezygnować z przestawiania zegarków.

W marcu 2019 roku zdecydowano, że ostatnia wspólna zmiana czasu w krajach UE odbędzie się w 2021 roku. Każdy kraj będzie mógł samodzielnie zdecydować, w którym czasie zostanie na stałe. W Polsce prawdopodobnie zostaniemy w czasie letnim.

Koniec ze zmianą czasu – jakie korzyści z tego płyną?

Przeciwnicy zmiany czasu uważają, że dwukrotna zmiana czasu w ciągu roku to nic dobrego. Z dnia na dzień dostajemy jedną godzinę więcej snu albo jest nam ona zabierana, a organizm potrzebuje czasu, żeby się do tego przyzwyczaić. Po zmianie czasu mogą towarzyszyć nam problemy z zaśnięciem i koncentracją, a także złe samopoczucie.

Fot. Francesco Paggiaro / Pexels

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…