Hobby i pasjeRelacje społeczne

Co to jest harcerstwo? Dlaczego warto zostać harcerzem lub harcerką?

Harcerstwo to organizacja, społeczność i styl życia. Pozwoli ci nauczyć się wielu ważnych rzeczy. Dzięki niemu poznasz co to braterstwo, przyjaźń, odpowiedzialność, samodzielność, zaradność i odwaga. A co najważniejsze przeżyjesz wiele niezapomnianych przygód i zdobędziesz przyjaciół.

Na czym polega harcerstwo?

Harcerstwo to wspólnota ludzi o podobnych pasjach, chcących ciekawie spędzać czas robiąc coś dobrego dla innych. Ideą harcerstwa jest nie tylko zabawa, ale przede wszystkim rozwój i praca nad sobą, pomaganie innym, budowanie przyjaźni i dbałość o ojczyznę. 

Będąc harcerzem (druhem) lub harcerką (druhną) poznasz co to spanie w namiocie, przeprawa przez jezioro, rzekę czy wąwóz, wędrówki po lesie i nocne warty. Tego na pewno nigdy nie zapomnisz. Harcerstwo to również przyjaźnie, często na całe życie oraz kształtowanie charakteru. To cykliczne spotkania – zbiórki, a także wyjazdy na biwaki, obozy i zloty, czyli spotkania z harcerzami z innych miast, a nawet krajów. To również przestrzeganie przysięgi i prawa harcerskiego oraz zdobywanie kolejnych stopni harcerskich i sprawności.

Czy wiesz, że…
Wzorcem harcerza miał być harcownik (śmiałek z czasów rycerskich, który nie bał się zmierzyć z podobnym śmiałkiem-przeciwnikiem, jeszcze przed bitwą w polu). Taka postawa i odwaga były wzorem dla młodzieży od początków harcerstwa. 

Kiedy zaczęło się harcerstwo w Polsce?

Polskie harcerstwo to ruch wywodzący się ze scoutingu (czytaj: skautingu). Ma już ponad sto lat, a powstało w czasie, gdy Polska była pod zaborami. Wówczas młodzi Polacy chcieli pracować i walczyć dla odzyskania niepodległości. W tym samym czasie w Wielkiej Brytanii rozwijał się ruch skautowy, którego celem było (i jest) wspieranie rozwoju młodych ludzi, tak aby mogli jak najlepiej wykorzystać swoje możliwości dla dobra ojczyzny, siebie i innych ludzi. Ta idea wspaniale przyjęła się wśród polskiej młodzieży.

Historia harcerstwa. Pierwsze drużyny harcerskie

Twórcą polskiego scoutingu, z którego powstało harcerstwo był Andrzej Małkowski, ale ruch ten tak bardzo zainspirował młodych ludzi, że natychmiast zaczęły powstawać kolejne drużyny męskie i żeńskie. A oto kilka faktów od których wszystko się zaczęło.

 • W 1910 roku Andrzej Małkowski przetłumaczył na język polski książkę Roberta Baden-Powella „Scouting for boys”, która była dla niego inspiracją do założenia pierwszej drużyny skautowej. Powstała ona w tym samym roku we Lwowie. Drużyna ta niestety szybko się rozpadła. 
 • 10 października 1910 roku w Warszawie powstała drużyna im. Szymona Konarskiego, która istnieje do dziś, jest więc najdłużej działającą nieprzerwanie drużyną harcerską w Polsce. 
 • Rok później (w 1911) we Lwowie Małkowski założył cztery drużyny skautowe. Jedną z nich – żeńską – objęła Olga Drahonowska, późniejsza żona Andrzeja. 
 • Na zjeździe 1 listopada 1918 roku połączyły się różne organizacje skautowe i harcerskie działające w Polsce i powstał Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP). 
 • W 1924 roku I ogólnopolski zjazd ZHP nadał 27 Warszawskiej Drużynie Harcerskiej zaszczytny tytuł Najstarszej Drużyny Rzeczypospolitej. Jako wyróżnienie otrzymali specjalny sztandar, który wzorowany był na sztandarach wojskowych. Jego historia jest niezwykła. W maju 1945 roku sztandar zawisł w Berlinie na Reichstagu w dniu kapitulacji Niemiec, co zakończyło II wojnę światową. Niestety po wojnie, na polecenie ówczesnych władz w Polsce został spalony.
 • W powojennej Polsce ZHP ulegało wpływom władzy ludowej (choć nie wszystkie drużyny i szczepy się  temu poddawały). Aby się temu przeciwstawić i wrócić do pierwowzoru harcerstwa, w 1989 roku powstał Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR). Od tego czasu funkcjonują dwie oficjalne organizacje harcerskie ZHP i ZHR.

Dlaczego warto zostać harcerzem? 

Harcerstwo ulega bardzo dużym zmianom. Kiedyś harcerze z bronią w ręku walczyli za ojczyznę, o czym przeczytać możesz w książce Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Obecnie, w czasach pokoju ten patriotyzm przejawia się w inny sposób. 

 • Jest to jednocześnie zabawa i praca nad sobą, nauka nowych ważnych umiejętności, samodzielności i służenia pomocą innym. 
 • Będąc harcerzem lub harcerką uczysz się (samodzielnie lub od innych) jak sobie radzić w trudnych warunkach i jak pokonywać własne słabości. 
 • Zdobywając kolejne stopnie harcerskie doskonalisz siebie i uczysz innych, jak tego dokonać.

To cenne doświadczenia, które znacznie ułatwią ci start w dorosłość.

Czego uczy harcerstwo? Kształtowanie umiejętności, postaw i charakterów

W harcerstwie zdobędziesz wiele umiejętności, które wykorzystasz w codziennym życiu. 

 • Nauczysz się samodzielnie przygotować posiłek, rozstawiać namiot i budować obóz w lesie. 
 • Poznasz sztukę survivalu – dowiesz się jak rozpalać ognisko w trudnych warunkach, czytać mapę czy rozpoznawać strony świata obserwując przyrodę. 
 • Nauczysz się udzielania pierwszej pomocy. 
 • Sprawdzisz, jak radzić sobie bez pieniędzy. 
 • Przede wszystkim jednak nauczysz się współdziałania z innymi w zespole jakim jest zastęp, drużyna lub szczep. Razem będziecie wspólnie dążyć do celu, dzielić radości, smutki i odpowiedzialność. Będziecie dbać o ten zespół i siebie nawzajem, jak o najlepszych przyjaciół, wzajemnie się wspierając i uzupełniając. 

Przeżyj to koniecznie – warto!

Polecane artykuły
CiekawostkiGeografiaHobby i pasje

Kierunki świata – jak je określić i się nie zgubić w terenie?

Na ziemi wyznaczone są cztery główne kierunki świata, są też kierunki…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
AktualnościRelacje społeczne

31 Finał WOŚP. Jak zostać wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

WOŚP to jedna z najbardziej znanych organizacji niosących pomoc potrzebującym. Jej…