HistoriaHobby i pasjeRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Scouting (skauting) i harcerstwo – podobieństwa i różnice

Każdy z nas słyszał na pewno o harcerzach i skautach. Chcesz włączyć w ich szeregi? Dowiedz się, co je łączy, a co różni.

Obecnie nazwy harcerstwo używa się jako określenie polskiej wersji skautingu. Jest to uzasadnione, tym bardziej że harcerstwo w Polsce zaczęło się od przetłumaczenia słynnej książki Robert Baden-Powella „Scouting for boys” przez Andrzeja Małkowskiego. 

Kiedy powstał skauting? 

Skauting jako ruch młodzieżowy powstał na początku XX wieku, a jego twórcą był brytyjski generał Robert Baden-Powell. Na pomysł stworzenia skautingu dla chłopców Baden-Powell wpadł w trakcie oblężenia twierdzy Mafeking na przełomie lat 1899/1900. W trakcie walk szczególne świetnie spisywał się oddział złożony z młodych chłopców, który zajmował się m.in. łącznością. Baden-Powell zrozumiał, że jeśli powierzy się im ważne zadania i pokaże, że się na nich liczy, wtedy wywiążą się z nich znakomicie. W 1907 roku Baden-Powell zorganizował pierwszy obóz skautowy dla chłopców i tę datę przyjmuje się za początek skautingu. Dwa lata później zorganizowano pierwszą drużynę skautek. A skąd wzięła się ta nazwa? Pochodzi od wydanej przez Baden-Powella w 1908 roku książki „Scouting for boys”, a samo słowo scout oznacza zwiadowcę.

Skauting błyskawicznie podbił świat, a już w 1922 roku na całym świecie było ponad milion skautów.

Zobacz także: Co to jest Dzień Myśli Braterskiej

Historia powstania harcerstwa w Polsce 

Również w Polsce idea skautingu padła na podatny grunt, a za datę powstania tego ruchu uznaje się rok 1910. Wtedy to przyszły założyciel harcerstwa Andrzej Małkowski przetłumaczył książkę Baden-Powella. Legenda głosi, że któregoś dnia Małkowski spóźnił się na zajęcia i jako karę otrzymał do przetłumaczenia właśnie „Scouting for boys”. Idea przekazana w książce tak bardzo przypadła mu do gustu, że rozpoczął tworzenie podstaw harcerstwa w Polsce. A skąd wzięła się nazwa harcerz? W Polsce w czasach rycerskich szczególnie wyróżniali się wojownicy zwani harcownikami. Byli to bardzo odważni ludzie, którzy na ochotnika przed bitwą mierzyli się z najlepszymi wojownikami strony przeciwnej. I właśnie odwaga, poszukiwanie wyzwań, ciągłe doskonalenie swoich umiejętności miały być tym, co wyróżnia harcerza.  

Skauting, a harcerstwo – tylko niewielkie różnice 

Kiedy Andrzej Małkowski zakładał polskie harcerstwo, wypowiedział zdanie, które miało wyjaśniać różnicę między skautingiem a harcerstwem: „harcerstwo to skauting plus niepodległość”. Kiedy Małkowski zakładał harcerstwo, Polska nie istniała na mapach, a jej ziemie rozdzielone były przez sąsiednie państwa, dlatego tak ważnym zadaniem harcerstwa, oprócz idei skautingu światowego, było działania dla odzyskania niepodległości. Tak było również w czasie II wojny światowej, gdzie harcerze działali w konspiracji, tworząc słynne Szare Szeregi, którym Aleksander Kamiński poświęcił powieść „Kamienie na szaniec”. 

Obecnie, kiedy Polska jest wolnym krajem, harcerstwo praktycznie niczym nie różni się od skautingu, a słowo harcerz to po prostu polska nazwa  skauta. Są też różne odłamy harcerstwa (np. ZHP i ZHR), które nieznacznie różnią się między sobą, ale główne założenia są jednakowe.

Źródła:

  • zhp.pl https://zhp.pl/odkryj/historia-harcerstwa 
  • zhr.pl https://zhr.pl/historia/

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…