CiekawostkiEkologiaŚwiat wokół nas

16 marca – Dzień Pandy Wielkiej. Dlaczego go obchodzimy?

Panda to zwierzę symboliczne. Od około połowy XX wieku panda była zagrożona całkowitym wyginięciem i stała się symbolem walki o uratowanie wszystkich zwierząt, którym groziło wyniszczenie. 

Nie przez przypadek to właśnie panda znajduje się w logo jednej z najbardziej znanych organizacji walczących o prawa zwierząt, czyli World Wildlife Fund, w skrócie WWF. Panda stała się też symbolem sukcesu organizacji ekologicznych, ponieważ udało się ją uratować i można było obniżyć status gatunku z „zagrożonego wyginięciem” do „narażonego na wyginięcie”.

Dlaczego pandzie wielkiej groziło wyginięcie? 

Niestety główną przyczyną, dla której niektóre gatunki zagrożone są wyginięciem, najczęściej jest człowiek. Nie inaczej jest w przypadku pandy wielkiej. Już od starożytności ludzie polowali na pandy dla ich futer, które były bardzo rzadkie, a przez to cenne. Poza tym ludzie od wieków wycinali lasy pod pola uprawne i skutecznie ograniczali środowisko do życia dla pand. Populacja pandy zmniejszała się również przez czasowe, regularnie co kilka lat, obumieranie pędów bambusa. W takiej sytuacji pandy przenosiły się do obszarów, gdzie bambusa było pod dostatkiem, ale te zostały zmienione na pola uprawne i zwierzęta nie mogły znaleźć pożywienia. 

Jak można obchodzić Dzień Pandy Wielkiej? 

W 1970 roku na wolności żyło około 1000 osobników pandy wielkiej. Dzięki staraniom ekologów w ciągu 40 lat liczba ta zwiększyła się aż o 80%. Bardzo ważnym działaniem, które pomogło ratować pandy wielkie, było stworzenie 12 rezerwatów na terenie Chin, w którym żyje blisko 70% wszystkich pand na świecie. 

16 marca obchodzony jest międzynarodowy Dzień Pandy Wielkiej. Aby uczcić to święto, można przekazać drobny datek na zbiórki na rzecz pandy. Można też odwiedzić zoo, w którym żyją pandy. Niestety na razie w Polsce nie ma takich miejsc, a pandę wielką można zobaczyć np. w Brugellete (Belgia) lub w Wiedniu (Austria). W polskich zoo (m.in. w Gdańsku, Łodzi i Wrocławiu) możemy za to odwiedzić krewną pandy wielkiej – pandkę rudą. 

Ciekawostki o pandzie wielkiej  

Panda wielka to bardzo sympatyczne stworzenie i niezwykle ciekawe. Oto tylko kilka przykładów ciekawostek o pandzie wielkiej.

  • Panda wielka, choć jest niewątpliwie niedźwiedziem, nie zapada w sen zimowy i jest aktywna przez cały rok.
  • Najważniejszą czynnością w życiu pandy jest jedzenie. Aby zapewnić sobie odpowiednią ilość energii, musi zjeść nawet do 40 kg bambusa, a jedzenie zajmuje pandzie 12 – 16 godzin dziennie.
  • Skoro zdobywanie jedzenia jest takie ważne, panda musi mieć do tego warunki, dlatego natura wyposażyła ją w szósty palec w przednich łapach. Dzięki temu może mocniej i pewniej chwycić pędy bambusa.
  • A dlaczego panda jest czarno – biała? Nie jest to przypadek, a takie umaszczenie zwiększa bezpieczeństwo. Kolor futra pozwala dobrze ukryć się zarówno w śniegu w wysokich górach, jak i w cieniu bambusowych lasów. 

Źródła:

  • dzienniknaukowy.pl https://dzienniknaukowy.pl/artykuly/tag/panda
  • wwf.pl https://www.wwf.pl/dzien-pandy-wielkiej

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…