Kultura i sztuka

Tydzień francuski. 5 najważniejszych muzeów w Paryżu: Wersal, Luwr sprawdź co jeszcze zobaczyć

Luwr to niewątpliwie najbardziej znane muzeum w Paryżu. W stolicy Francji jest jednak zdecydowanie więcej wyjątkowych miejsc i instytucji sztuki i historii, które koniecznie trzeba zobaczyć. W każdym można przepaść na długie godziny, ale naprawdę warto. 

Pałac w Wersalu to wyjątkowe miejsce ze względu na samą swoją architekturę. Luwr to dom najcenniejszych zabytków sztuki światowej. A co do zaoferowania ma Centrum Pompidou, Musée Marmottan czy Muzeum D’Orsay? Przekonaj się koniecznie, tym bardziej, że uczniowie i studenci mogą zwiedzać muzea w Paryżu za darmo!

Muzeum Luwr – Mona Lisa i inni

Luwr w Paryżu to jedno z miejsc, z których słynie Francja. Jest to miejsce, które absolutnie koniecznie trzeba odwiedzić. Spokojne przejście to 6–7 godzin, a i tak nie sposób wszystkiego obejrzeć, Szybki tour po najważniejszych obrazach w Luwrze to ok. 3 godziny. Co tutaj zobaczysz?

  • słynną Wenus z Milo,
  • Nike z Samotraki, 
  • rzeźby Michała Anioła
  • Mona Lisę Leonarda da Vinci, 
  • Wolność wiodącą lud na barykady Eugène’a Delacroix (symbol rewolucji francuskiej),
  • obrazy Albrechta Dürera, El Greco, Diego Velázqueza. 

 Zachwycający jest także sam budynek wraz z słynną piramidą Luwru, która często staje się tłem do pamiątkowych zdjęć.  

Zobacz także: Z czego słynie Francja? Muzyka, moda, styl

Muzeum Orsay – przełom wieków. Tu zobaczysz najpiękniejsze obrazy impresjonistów, ale nie tylko ich

Musée d’Orsay gromadzi przede wszystkim dzieła sztuki z lat 1848-1918, a więc impresjonistów, ekspresjonistów czy kubistów. W tym muzeum w Paryżu zobaczysz słynne obrazy:

  • Autoportret Van Gogha,
  • Śniadanie na trawie Édouarda Maneta, 
  • Katedra w Rouen Claude’a Moneta
  • Tahitańskie kobiety na plaży Paula Gauguina. 

Centrum Pompidou – witaj w XXI wieku

Centre Georges Pompidou to miejsce, gdzie zobaczysz sztukę współczesną. Zachwyca już sam bardzo interesujący budynek tego muzeum i architektura Centrum Pompidou: tutaj każda instalacja została wyprowadzona na zewnątrz, co zupełnie odmieniło charakter budynku. W środku czekają oprócz klasyki, także fotografie, grafiki oraz prace z zakresu designu i nowych mediów.  

Muzeum Marmottan – z wizytą u impresjonistów 

Musée Marmottan to muzeum tematyczne, jeśli można tak powiedzieć. Spotkasz tutaj właściwie głównie dzieła francuskich impresjonistów, takich jak: Claude Monet, Paul Gaugin, Edward Manet, August Renoir, Alfred Sisley. Do tego muzeum w Paryżu przyciągają wszyscy wystawieni tu malarze, ale przede wszystkim jednak słynne obrazy Moneta: Impresja, wschód słońca, a także obrazy z dwóch cyklów: Lilie wodne (Nenufary) oraz Katedra w Rouen

Wersal – pałac Ludwika XIV

To nie jest typowe muzeum. To pałac, który sam w sobie jest muzeum, wyjątkowym świadectwem przepychu słynnego francuskiego króla Ludwika XIV. Wrażenie robi nie tylko absolutnie monumentalna rezydencja, ale bajkowe ogrody w Wersalu, które zajmują ponad tysiąc sześćset hektarów.