Geografia

Tydzień francuski. Turystyczne regiony Francji – 5 najciekawszych miejsc na długi weekend lub wakacje

Regiony Francji można podzielić na historyczne, zabytkowe, winiarskie a także te, które kuszą wyjątkowymi widokami. Jeśli marzycie o wakacjach lub długim weekendzie we Francji, sprawdźcie pięć, naszym zdaniem, szczególnie ciekawych regionów.

Od 2016 roku podział na regiony we Francji obejmuje 13 obszarów. Wcześniej było ich aż 22. Niełatwo wskazać te najważniejsze, bo każdy region ma swoje atrakcje i uroki.  Przedstawiamy 5 szczególnie polecanych regionów. 

Paryż i wyjazd do Francji na długi weekend

Wśród najczęściej odwiedzanych miejsc we Francji na pierwszym miejscu jest Île-de-France – region, którego stolicą jest Paryż, znany z takich atrakcji jak:

  • wieża Eiffla,
  • Łuk Triumfalny,
  • katedra Notre-Dame,
  • Wersal,
  • Luwr, 
  • Opera paryska. 

Zobacz także: Top 5 – muzea Paryża, które warto zobaczyć

Ten region Francji po polsku nazywa się Wyspą Francji, co podkreśla jego centralne usytuowanie, kluczowe położenie i znaczenie dla kultury i historii kraju. Ta część kraju, oprócz zabytków, znana jest z serów Brie de Meaux i le Coulommiers. 

Francja – gdzie jechać na wakacje?

  • Na północy kraju ciekawym regionem jest Nord-Pas-de-Calais-Pikardia, gdzie w mieście Arras możesz zobaczyć słynne tkaniny. W stolicy regionu – Lille zobaczysz też słynną cytadelę wybudowaną na rozkaz Ludwika XIV. 
  • Francja słynie z winnic i regionów winiarskich, wśród których uwagę zwraca położona w południowej części kraju Langwedocja-Roussillon ze słynną Tuluzą. Winnice zajmują tutaj ponad 300 000 ha. Można w nich zobaczyć, jak wygląda produkcja tego słynnego trunku. Jeśli lubisz grę Carcassonne, w tym regionie możesz zobaczyć oryginał, czyli średniowieczne warowne miasto Carcassonne, a także urokliwe miasteczko Montpellier. Miłośnicy gór przyjeżdżają tu również na wędrówki po Pirenejach. 
  • Wakacje na południu Francji to przede wszystkim wyjazd do Prowansji, stolicy regionu Nicei i słynnego nadmorskiego Saint-Tropez. Tu spróbujesz ratatouille, w Nicei odwiedzisz słynne Wzgórze Zamkowe. W Saint-Tropez poczujesz klimat, który uwodził malarzy i filmowców.
  • Nasza ostatnia propozycja to Owernia-Rodan-Alpy i sam Lyon, czyli stolica regionu. Miasto jest na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zobaczysz tutaj ruiny amfiteatru, akweduktów, teatru z czasów starożytnych, a także wiele zabytków średniowiecznych.
Polecane artykuły
BezpieczeństwoGeografia

Jakie są stopnie zagrożenia lawinowego i co oznaczają?

Stopnie zagrożenia lawinowego tworzą skalę, która pozwala określić poziom zagrożenia zejściem…
BezpieczeństwoGeografiaHobby i pasje

Czym jest lawina i jak powstaje? Nie lekceważ ostrzeżeń!

Lawina to gwałtowne przesuwanie się mas śniegu, a także logu, fragmentów…
CiekawostkiGeografiaHobby i pasje

Kierunki świata – jak je określić i się nie zgubić w terenie?

Na ziemi wyznaczone są cztery główne kierunki świata, są też kierunki…