HistoriaWiedzieć więcej

Przeniesienie stolicy z Krakowa do Warszawy

Mija 421 lat od tego wydarzenia

Minęło już ponad 400 lat, od kiedy za sprawą króla Zygmunta III Wazy Kraków przestał pełnić funkcję najważniejszego miasta w Polsce. Dowiedz się, czym spowodowane było przeniesienie stolicy z Krakowa do Warszawy i od kiedy Warszawa jest stolicą Polski.

Kraków przez prawie 300 lat był najważniejszym miastem w Polsce, w którym odbywały się koronacje, spotkania dyplomatyczne oraz przechowywane były insygnia królewskie. Jednak za sprawą decyzji króla Zygmunta III Wazy to właśnie Warszawa, jedno z większych w tamtym czasie miast, liczące około 6 tysięcy mieszkańców, stało się następcą ówczesnej stolicy Polski.

Kto i kiedy przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy?

W 1596 roku stolicę z Krakowa do Warszawy przeniósł panujący wtedy król Zygmunt III Waza. Historycy zastrzegają jednak, że jest to data umowna, proces przeniesienia stolicy bowiem trwał znacznie dłużej. Co ważne, Kraków pozostał miejscem koronacji niemal wszystkich kolejnych władców.
Król wraz z rodziną przeprowadził się do Warszawy dopiero 24 maja 1609 roku, a Miastem Rezydencjonalnym uczynił ją dopiero po 1611 roku. Wszystkie funkcje stolicy były przekazywane stopniowo, a proces ten trwał aż do początku trzeciego rozbioru Polski, czyli 1795 roku. Co najciekawsze, faktu zmiany stolicy z Krakowa na Warszawę nie odnotowano w żadnym akcie prawnym.

Dlaczego przeniesiono stolicę do Warszawy?

Do dziś nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego Zygmunt III Waza przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Według niektórych główną przyczyną był pożar Zamku Królewskiego na Wawelu, który w 1595 roku strawił znaczną część siedziby królewskiej. Są też zdania, że przeniesienie stolicy podyktowane było chęcią odzyskania korony szwedzkiej przez króla Polski, a Warszawa leżała bliżej jego ojczystego państwa. Istotne też, że po podpisaniu unii polsko-litewskiej i utworzeniu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Kraków mógł wydawać się miastem położonym zbyt daleko od centrum, wręcz na krańcach południowo-zachodnich nowo powstałego kraju.

Zobacz także:  Czym były i do czego doprowadziły przywileje szlacheckie

Polecane artykuły
AktualnościHistoria

Co to jest Grupa Wyszehradzka – jakie państwa ją tworzą i w jakim celu?

15 lutego 1991 roku trzy państwa z Europy Środkowej utworzyły w…
AktualnościWiedzieć więcej

Próbne egzaminy ósmoklasisty – kiedy są i dla kogo?

Próbne egzaminy ósmoklasisty odbędą się już w marcu. Ministerstwo Edukacji i…
AktualnościWiedzieć więcej

Jak w 2021 roku będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty?

Próbny egzamin ósmoklasisty już za tobą? A może czeka cię on…