Kultura i sztuka

Tydzień francuski. Z czego słynie Francja? Kuchnia, moda, sztuka – styl

Moda francuska jest chyba najbardziej rozpoznawalna na świecie. Słynny francuski Paris Fashion Week to jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie mody. Francja nie tylko jednak modą stoi. Uwodzi także nas francuska kuchnia czy kultura. 

Wersal, Luwr i wiele innych pałaców Francji przyciąga naszą uwagę. Podobnie jak słynna katedra Notre Dame. Z czego jednak Francja słynie przede wszystkim? 

Styl francuski w modzie

Francuscy projektanci mody są znani na całym świecie. Ich styl to synonim dobrego gustu, elegancji, ale i wyprzedzania swojej epoki o lata. Paryż od dawna uchodzi za stolicę mody haute couture (czyli luksusowych kreacji szytych ręcznie w pojedynczych egzemplarzach). Nazwisko najsłynniejszego francuskiego projektanta mody Christiana Diora znane jest chyba wszystkim na świecie, choć niewiele osób stać na projekty tego domu mody. Podobnie jest z Chanel – założycielka marki, Gabrielle Chanele to właśnie w Paryżu otworzyła swój sklep z kapeluszami, a potem zaczęła modową rewolucję. 

Francuska muzyka

Ceniona na świecie jest także muzyka francuska. Wszystkim nam z Francją kojarzy się przede wszystkim muzyka akordeonowa. Francuscy muzycy proponują nam jednak zarówno bardzo wzruszające melodie, jak i znacznie bardziej skoczne kawałki. Dzisiaj można słuchać zarówno tak słynnych francuskich wykonawców jak Edith Piaf i Serge Gainsbourg, muzyki Imany, Lou Doillon, Zaz czy słynnych francuskich DJ-ów.  

Francuskie jedzenie

Kuchnia francuska jest nie do opisania. Najsłynniejsze potrawy francuskie tworzą tak wyjątkowy kalejdoskop smaków, które trudno ująć w jeden ogólny schemat. Z pewnością jednym z najsłynniejszych francuskich potraw są ślimaki po burgundzku z masłem, pietruszką i czosnkiem. Nie brakuje tutaj jednak także przepysznej wołowiny, serów, wyjątkowych deserów. Kluczowe przyprawa to lawenda. Francja słynie także ze słynnej mieszanki prowansalskiej.

Fot. AdobeStock