Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Style komunikacji młodzieży

Style komunikacji warunkują, czy inni chcą nas słuchać i z nami przebywać. Wpływają również na to, jak my sami się ze sobą czujemy. Warto więc spróbować przyjrzeć się własnemu stylowi komunikacji.

Styl komunikacji to nie tylko sposób mówienia, ale i kwestia tego, o czym się mówi, a o czym nie.

Charakterystyka 4 stylów komunikacji

Style komunikowania się mogą być bardzo różne. Każdy z nas ma właściwie swój indywidualny, niepodrabialny styl rozmowy ze światem. Dla porządku jednak wyróżnia się 4 najbardziej ogólne style komunikacji:

  • agresywny – kiedy wyrażasz swoje opinie, potrzeby nie zastanawiając się, co myśli, czuje, czego potrzebuje druga osoba; w tym stylu komunikacji dominuje podnoszenie głosu, krzyk, groźby, przekleństwa; język jest narzędziem opresji, wspomaga go często także mimika czy gestyka, grupy społeczne rzadko kiedy preferują ten typ komunikacji, ponieważ uniemożliwia on podejmowanie dialogu;
  • pasywny – ten styl komunikowania jest bardzo zachowawczy, nastawiony bardziej na słuchanie niż mówienie, niestety w złym znaczeniu; osoba, która się tak komunikuje, nie wyraża swoich potrzeb i opinii, to zaś sprawia, że często ma poczucie krzywdy i żalu, sama przystaje na każdy warunek, nie potrafi negocjować, nie walczy o siebie;
  • agresywno-pasywny – to styl bardzo dwuznaczny, osoba komunikująca wydaje się ugodowa i łagodna, a tak naprawdę cały czas manipuluje, stosuje jednak do tego inne metody niż krzyk; niestety ten styl komunikacji, który z pozoru wydaje się bezkonfliktowy, bardzo często pojawia się w środowisku przemocowym;
  • asertywny – najzdrowszy styl komunikacji, świadczący, że osoba ma wysokie kompetencje społeczne, ponieważ potrafi artykułować swoje potrzeby, wyrażać krytykę, odmawiać, ale wszystko to robi z szacunkiem do rozmówcy, potrafi i poprosić, i przyjąć odmowę.

Jak się komunikować, by nawiązywać trwałe relacje?

Style komunikacji, jakie obieramy, w bardzo dużej mierze warunkują to, czy potrafimy nawiązywać trwałe relacje. Niestety nierówności społeczne sprzyjają pojawianiu się stylu agresywnego czy agresywno-pasywnego. Jeśli chcemy nawiązać z kimś prawdziwą relację, powinniśmy:

  • z takim samym szacunkiem podchodzić do jego, jak i swojego zdania,
  • mówić otwarcie, konkretnie, spokojnie, rzeczowo. Nie zamykać się w sobie,
  • unikać zachowań przemocowych, krzyku, gróźb, wulgaryzmów; emocje porywają szybko, ale ich konsekwencje mogą być odczuwane długo.

Style komunikowania się – podsumowanie

Styl, w jakim komunikujemy się ze światem, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Nie bez powodu osoby stosujące pasywny czy pasywno-agresywny sposób komunikacji czują się samotne i wykluczone. Asertywny styl komunikacji pozwala nam dobrze funkcjonować w świecie – z szacunkiem do innych, ale i troską o samych siebie.

Polecane artykuły
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
AktualnościRelacje społeczne

31 Finał WOŚP. Jak zostać wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

WOŚP to jedna z najbardziej znanych organizacji niosących pomoc potrzebującym. Jej…
Relacje społeczne

Mowa ciała – co znaczą nasze gesty podczas spotkania lub randki?

Mowa ciała na randce mówi ogromnie dużo. Oczy, wzrok, uśmiech, gesty…