Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Style komunikacji młodzieży

Style komunikacji warunkują, czy inni chcą nas słuchać i z nami przebywać. Wpływają również na to, jak my sami się ze sobą czujemy. Warto więc spróbować przyjrzeć się własnemu stylowi komunikacji.

Styl komunikacji to nie tylko sposób mówienia, ale i kwestia tego, o czym się mówi, a o czym nie.

Charakterystyka 4 stylów komunikacji

Style komunikowania się mogą być bardzo różne. Każdy z nas ma właściwie swój indywidualny, niepodrabialny styl rozmowy ze światem. Dla porządku jednak wyróżnia się 4 najbardziej ogólne style komunikacji:

  • agresywny – kiedy wyrażasz swoje opinie, potrzeby nie zastanawiając się, co myśli, czuje, czego potrzebuje druga osoba; w tym stylu komunikacji dominuje podnoszenie głosu, krzyk, groźby, przekleństwa; język jest narzędziem opresji, wspomaga go często także mimika czy gestyka, grupy społeczne rzadko kiedy preferują ten typ komunikacji, ponieważ uniemożliwia on podejmowanie dialogu;
  • pasywny – ten styl komunikowania jest bardzo zachowawczy, nastawiony bardziej na słuchanie niż mówienie, niestety w złym znaczeniu; osoba, która się tak komunikuje, nie wyraża swoich potrzeb i opinii, to zaś sprawia, że często ma poczucie krzywdy i żalu, sama przystaje na każdy warunek, nie potrafi negocjować, nie walczy o siebie;
  • agresywno-pasywny – to styl bardzo dwuznaczny, osoba komunikująca wydaje się ugodowa i łagodna, a tak naprawdę cały czas manipuluje, stosuje jednak do tego inne metody niż krzyk; niestety ten styl komunikacji, który z pozoru wydaje się bezkonfliktowy, bardzo często pojawia się w środowisku przemocowym;
  • asertywny – najzdrowszy styl komunikacji, świadczący, że osoba ma wysokie kompetencje społeczne, ponieważ potrafi artykułować swoje potrzeby, wyrażać krytykę, odmawiać, ale wszystko to robi z szacunkiem do rozmówcy, potrafi i poprosić, i przyjąć odmowę.

Jak się komunikować, by nawiązywać trwałe relacje?

Style komunikacji, jakie obieramy, w bardzo dużej mierze warunkują to, czy potrafimy nawiązywać trwałe relacje. Niestety nierówności społeczne sprzyjają pojawianiu się stylu agresywnego czy agresywno-pasywnego. Jeśli chcemy nawiązać z kimś prawdziwą relację, powinniśmy:

  • z takim samym szacunkiem podchodzić do jego, jak i swojego zdania,
  • mówić otwarcie, konkretnie, spokojnie, rzeczowo. Nie zamykać się w sobie,
  • unikać zachowań przemocowych, krzyku, gróźb, wulgaryzmów; emocje porywają szybko, ale ich konsekwencje mogą być odczuwane długo.

Style komunikowania się – podsumowanie

Styl, w jakim komunikujemy się ze światem, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Nie bez powodu osoby stosujące pasywny czy pasywno-agresywny sposób komunikacji czują się samotne i wykluczone. Asertywny styl komunikacji pozwala nam dobrze funkcjonować w świecie – z szacunkiem do innych, ale i troską o samych siebie.

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…