BezpieczeństwoRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Netykieta, czyli etykieta korzystania z internetu

Co można, a czego nie należy?
 

Netykieta zawiera wskazówki dotyczące komunikowania się w sieci. Odpowiednie zachowanie dotyczy nie tylko sposobu komunikacji, lecz także stylu, używanych zwrotów, formy wysyłanych wiadomości.

Netykieta pozwala użytkownikowi poprawnie komunikować się z innymi członkami społeczności internetowej. Jej stosowanie wpływa pozytywnie na komunikację w sieci.

 

Co to jest netykieta?

 

Netykieta to zbiór zasad dotyczących sposobu komunikacji w sieci. Oczywiście nikt nie może cię zmusić do ich stosowania, natomiast używanie netykiety dobrze świadczy o użytkowniku sieci, zachęca innych do korespondencji, jest wyrazem szacunku wobec pozostałych osób. Zasady netykiety trzeba stosować przede wszystkim w korespondencji oficjalnej, np. pisząc maila do nauczyciela, wniosek o stypendium, prosząc o informacje dotyczące zasad rekrutacji do szkoły czy na wymarzony kurs. Netykietę warto też stosować na co dzień, ponieważ pozytywnie świadczy ona o użytkowniku sieci, zachęca do korespondencji z nim, sprzyja budowaniu szacunku wśród członków społeczności internetowej.

 

Netykieta – zasady, które warto znać

 

Etykieta i netykieta nie mają jednego kodeksu, w którym wymieniono wszystkie zasady dobrego zachowania (tak w życiu, jak i sieci), natomiast sporą część podstawowych reguł da się wskazać.

  • Przede wszystkim zawsze odnoś się z szacunkiem do innych użytkowników internetu. Zwracaj się do nich w sposób spokojny, nie używaj wulgaryzmów.
  • Dostosuj formę do treści przekazu. Na forach, w mediach społecznościowych pisz możliwie krótkie i zwarte wypowiedzi, koniecznie na temat; nie pisz postów, używając wyłącznie Caps Locka (taka wypowiedź jest traktowana jak krzyczenie).
  • Nie spamuj. Nie pisz posta pod postem. Staraj się zachować zwartą formę wypowiedzi. Zamknij wypowiedź w jednym poście i ewentualnie odpowiadaj na kolejne komentarze. Unikaj floodingu, cross-postingu, czyli zamieszczania identycznych postów na kilku forach internetowych.
  • Nie trolluj, nie hejtuj, nie stalkuj. Nie obrażaj innych uczestników konwersacji, nie męcz ich także nadmierną atencją.
  • Nie publikuj roznegliżowanych, intymnych zdjęć swoich bądź innych osób. Nie wrzucaj do sieci materiałów wideo lub zdjęć, które mogłyby kogokolwiek obrazić.
  • Pamiętaj o prawach autorskich. Nie kopiuj treści z profili, stron, blogów innych osób, a jeśli to robisz – oznaczaj ich autora.
     

Zobacz także:  Bezpieczeństwo w sieci  – top 10 zagrożeń. Jak ich unikać?

Fot, Adobe Stock

 

Polecane artykuły
BezpieczeństwoTechnologie

Co zrobić, gdy padłeś ofiarą scamu? Lista rzeczy do zrobienia

Ofiary scamu często mają poczucie bezsilności wobec oszustów. To błędne założenie…
BezpieczeństwoRelacje społeczneZdrowie

Wakacyjny bezpiecznik: podejrzewasz zatrucie pigułką gwałtu? Sprawdź co robić, nie zwlekaj!

Pigułka gwałtu zaczyna działać około 15-30 minut od momentu, kiedy szkodliwe…
BezpieczeństwoZdrowie

Wakacyjny bezpiecznik. Tabletka gwałtu – jak nie paść jej ofiarą?

Pigułka gwałtu już od dawna nie oznacza wyłącznie tabletki dodawanej do…