BezpieczeństwoRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Netykieta, czyli etykieta korzystania z internetu

Co można, a czego nie należy?
 

Netykieta zawiera wskazówki dotyczące komunikowania się w sieci. Odpowiednie zachowanie dotyczy nie tylko sposobu komunikacji, lecz także stylu, używanych zwrotów, formy wysyłanych wiadomości.

Netykieta pozwala użytkownikowi poprawnie komunikować się z innymi członkami społeczności internetowej. Jej stosowanie wpływa pozytywnie na komunikację w sieci.

 

Co to jest netykieta?

 

Netykieta to zbiór zasad dotyczących sposobu komunikacji w sieci. Oczywiście nikt nie może cię zmusić do ich stosowania, natomiast używanie netykiety dobrze świadczy o użytkowniku sieci, zachęca innych do korespondencji, jest wyrazem szacunku wobec pozostałych osób. Zasady netykiety trzeba stosować przede wszystkim w korespondencji oficjalnej, np. pisząc maila do nauczyciela, wniosek o stypendium, prosząc o informacje dotyczące zasad rekrutacji do szkoły czy na wymarzony kurs. Netykietę warto też stosować na co dzień, ponieważ pozytywnie świadczy ona o użytkowniku sieci, zachęca do korespondencji z nim, sprzyja budowaniu szacunku wśród członków społeczności internetowej.

 

Netykieta – zasady, które warto znać

 

Etykieta i netykieta nie mają jednego kodeksu, w którym wymieniono wszystkie zasady dobrego zachowania (tak w życiu, jak i sieci), natomiast sporą część podstawowych reguł da się wskazać.

  • Przede wszystkim zawsze odnoś się z szacunkiem do innych użytkowników internetu. Zwracaj się do nich w sposób spokojny, nie używaj wulgaryzmów.
  • Dostosuj formę do treści przekazu. Na forach, w mediach społecznościowych pisz możliwie krótkie i zwarte wypowiedzi, koniecznie na temat; nie pisz postów, używając wyłącznie Caps Locka (taka wypowiedź jest traktowana jak krzyczenie).
  • Nie spamuj. Nie pisz posta pod postem. Staraj się zachować zwartą formę wypowiedzi. Zamknij wypowiedź w jednym poście i ewentualnie odpowiadaj na kolejne komentarze. Unikaj floodingu, cross-postingu, czyli zamieszczania identycznych postów na kilku forach internetowych.
  • Nie trolluj, nie hejtuj, nie stalkuj. Nie obrażaj innych uczestników konwersacji, nie męcz ich także nadmierną atencją.
  • Nie publikuj roznegliżowanych, intymnych zdjęć swoich bądź innych osób. Nie wrzucaj do sieci materiałów wideo lub zdjęć, które mogłyby kogokolwiek obrazić.
  • Pamiętaj o prawach autorskich. Nie kopiuj treści z profili, stron, blogów innych osób, a jeśli to robisz – oznaczaj ich autora.
     

Zobacz także:  Bezpieczeństwo w sieci  – top 10 zagrożeń. Jak ich unikać?

Fot, Adobe Stock

 

Polecane artykuły
AktualnościHobby i pasjeRelacje społeczne

Adwent – jakie postanowienia adwentowe warto podjąć?

Każdy człowiek staje czasem przed wyzwaniem. Musi zrobić coś trudnego albo…
Język polski i literaturaRelacje społeczne

Książki o uważności dla nastolatków i dzieci. Co w nich znajdziemy?

Książki o mindfulness pokazują, czym jest uważność, na czym w ogóle…
Relacje społeczne

Medytacja uważności mindfulness – jak ją wprowadzić do codziennego życia?

Mindfulness, trening uważności to praktyka, która przydaje się człowiekowi w każdym…