CiekawostkiRelacje społeczneScan for FunŚwiat wokół nas

Czesem śmieszno, czasem straszno. Memy jako narzędzie w kampaniach wyborczych.

Jaką mają rolę? Jak nie dać sie im zwieść?

Z memem internetowym spotykamy się praktycznie codziennie w sieci. Stał się niezwykle istotną częścią rzeczywistości internetowej.

Memy tworzone są zwykle po to, by zwrócić na coś uwagę, najczęściej w sposób zabawny, niekiedy nawet szyderczy. Memy od pewnego czasu zaczęły odgrywać istotną rolę w polityce.

 

Co to jest mem internetowy?

 

Do tej pory nie stworzono jeszcze dokładnej definicji tego zjawiska, ale w skrócie memy to żart lub satyra. Dlatego muszą być śmieszne, pomysłowe, ironiczne i przede wszystkim przyciągające uwagę. Memy mogą przyjąć różne formy:
filmików,
obrazków,
chwytliwych zdań.

 

Kto tworzy memy?

 

Porcja informacji staje się memem, kiedy zostanie wielokrotnie powielona. Memy może tworzyć każdy użytkownik internetu, ale nie jest to zadanie proste. Trzeba być osobą kreatywną, z poczuciem humoru i bardzo dobrą orientacją w aktualnych wydarzeniach. Jeśli nasz mem ma być elementem pewnej kampanii, powinniśmy dobrze poznać naszą grupę docelową, a nawet spróbować wcielić się w odbiorcę i ocenić, czy mem jest chwytliwy. Oczywiście nigdy nie będziemy mieli pewności, w jaki sposób mem zostanie odebrany.

 

Znaczenie memów w polityce

 

Życie polityczne stało się znakomitym celem memów. W internecie można znaleźć wiele fanpejdży dedykowanych memom politycznym. Ich autorzy pilnie wyłapują wszelkie potknięcia polityków i na ich podstawie tworzą prześmiewcze memy, które często dyskredytują osoby będące ich bohaterami. Co ciekawe, memy polityczne nie zawsze mają negatywny wpływ na jego bohatera. Dzięki nim osoba taka może stać się rozpoznawalna i zyskać na popularności. Tak było w przypadku Janusza Korwin-Mikkego, kiedy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego pojawiło się bardzo wiele memów z nim w roli głównej. 7-procentowe poparcie dla tego kandydata w wyborach dla wielu ekspertów wynikało m.in. z dynamicznej kampanii memów.

 

Jak nie ulegać prześmiewczym memom

 

Najczęściej celem memów jest ośmieszenie danego polityka. Porywają wówczas tłumy i trudno nie ulec takiej fali. Jednak zawsze warto wsłuchać się co polityk miał do powiedzenia. Czasem okazuje się, że mimo potknięcia, które zostało poddane karykaturze, miał do przekazania cenną myśl. Słuchajmy uważnie i sami oceniajmy sytuację, nie ulegając nie zawsze czystym taktykom politycznym i reakcji tłumu.

Zobacz także:  Netykieta czyli etykieta korzystania z internetu
 

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…