CiekawostkiRelacje społeczneScan for FunŚwiat wokół nas

Czesem śmieszno, czasem straszno. Memy jako narzędzie w kampaniach wyborczych.

Jaką mają rolę? Jak nie dać sie im zwieść?

Z memem internetowym spotykamy się praktycznie codziennie w sieci. Stał się niezwykle istotną częścią rzeczywistości internetowej.

Memy tworzone są zwykle po to, by zwrócić na coś uwagę, najczęściej w sposób zabawny, niekiedy nawet szyderczy. Memy od pewnego czasu zaczęły odgrywać istotną rolę w polityce.

 

Co to jest mem internetowy?

 

Do tej pory nie stworzono jeszcze dokładnej definicji tego zjawiska, ale w skrócie memy to żart lub satyra. Dlatego muszą być śmieszne, pomysłowe, ironiczne i przede wszystkim przyciągające uwagę. Memy mogą przyjąć różne formy:
filmików,
obrazków,
chwytliwych zdań.

 

Kto tworzy memy?

 

Porcja informacji staje się memem, kiedy zostanie wielokrotnie powielona. Memy może tworzyć każdy użytkownik internetu, ale nie jest to zadanie proste. Trzeba być osobą kreatywną, z poczuciem humoru i bardzo dobrą orientacją w aktualnych wydarzeniach. Jeśli nasz mem ma być elementem pewnej kampanii, powinniśmy dobrze poznać naszą grupę docelową, a nawet spróbować wcielić się w odbiorcę i ocenić, czy mem jest chwytliwy. Oczywiście nigdy nie będziemy mieli pewności, w jaki sposób mem zostanie odebrany.

 

Znaczenie memów w polityce

 

Życie polityczne stało się znakomitym celem memów. W internecie można znaleźć wiele fanpejdży dedykowanych memom politycznym. Ich autorzy pilnie wyłapują wszelkie potknięcia polityków i na ich podstawie tworzą prześmiewcze memy, które często dyskredytują osoby będące ich bohaterami. Co ciekawe, memy polityczne nie zawsze mają negatywny wpływ na jego bohatera. Dzięki nim osoba taka może stać się rozpoznawalna i zyskać na popularności. Tak było w przypadku Janusza Korwin-Mikkego, kiedy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego pojawiło się bardzo wiele memów z nim w roli głównej. 7-procentowe poparcie dla tego kandydata w wyborach dla wielu ekspertów wynikało m.in. z dynamicznej kampanii memów.

 

Jak nie ulegać prześmiewczym memom

 

Najczęściej celem memów jest ośmieszenie danego polityka. Porywają wówczas tłumy i trudno nie ulec takiej fali. Jednak zawsze warto wsłuchać się co polityk miał do powiedzenia. Czasem okazuje się, że mimo potknięcia, które zostało poddane karykaturze, miał do przekazania cenną myśl. Słuchajmy uważnie i sami oceniajmy sytuację, nie ulegając nie zawsze czystym taktykom politycznym i reakcji tłumu.

Zobacz także:  Netykieta czyli etykieta korzystania z internetu
 

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoria

Inspiracje: Zofia Stryjeńska - sława dwudziestolecia międzywojennego

Zofia Stryjeńska była jedną z najważniejszych polskich malarek z I połowy…
CiekawostkiHistoriaTechnologie

Inspiracje: Jan Czochralski - mimo słabych ocen został odkrywcą

Jan Czochralski to jeden z najważniejszych polskich wynalazców i odkrywców. Chemik,…
CiekawostkiHistoriaUroda

Inspiracje: Max Factor – od pucybuta do kosmetycznego milionera

Max Factor to założyciel słynnej marki kosmetycznej, która dla wielu kobiet…