Sport

Tenis ziemny. Na czym polega? Zasady gry

To świetna dyscyplina, nie tylko na lato

Mimo że wydaje się, iż tenis ziemny jest łatwą do opanowania dyscypliną, to w rzeczywistości jest nieco inaczej. Wymaga bowiem nie tylko ogólnej sprawności ruchowej, ale również refleksu i dobrej kondycji fizycznej. Poświęcając jednak trochę czasu na naukę gry oraz znając zasady, tenis może stać się ciekawą formą spędzania wolnego czasu. Chcesz zacząć przygodę z tenisem ziemnym? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!
Już na początku należy zaznaczyć, że w tenisie dużą rolę odgrywa technika. Z tego względu warto rozważyć rozpoczęcie nauki gry z instruktorem lub trenerem. Dzięki temu można nauczyć się prawidłowych ruchów, które mają znaczenie nie tylko ze względu na kwestie wizualne, ale też pomagają zminimalizować ryzyko odniesienia kontuzji.

 

Jakie są zasady gry w tenisa ziemnego?

 

Jeśli chodzi o zasady gry, to te podstawowe są stosunkowo proste. Rywalizować można w singlu (dwie osoby na korcie) lub w grze podwójnej (cztery osoby na korcie). Zawodnicy grają na korcie o wymiarach 23,77 m długości na 8,23 m (gra pojedyncza) lub 10,97 m (gra podwójna) szerokości. Zadaniem graczy jest przebijanie piłki rakietą nad siatką w wyznaczone pole. Punkt otrzymuje lub otrzymują zawodnicy (gra podwójna), którzy wygrają wymianę.
W tenisie specyficzne jest liczenie punktów. Mecz składa się z setów, w których rozgrywane są gemy, a w gemach pojedyncze punkty. Zdobywając pierwszy punkt w gemie, liczy się jako „15”, drugi „30”, a trzeci „40”. W przypadku wygrania po trzech wymian przez graczy wynik wynosi 40:40 i od tego momentu, by wygrać gema, trzeba zwyciężyć dwie wymiany.

 

Jak przygotować się do gry w tenisa ziemnego?

 

Jak wspomnieliśmy, na początku warto wziąć przynajmniej kilka lekcji u trenera, który ukształtuje prawidłowe ruchy. Wcześniej warto natomiast przygotować odpowiedni sprzęt. Stawiając pierwsze kroki, przyda się rakieta do tenisa dla początkujących (waga nie większa niż 270 g) i odpowiednie obuwie. W przypadku wyboru butów do tenisa wiele zależy od nawierzchni, na jakiej najczęściej będzie się grało. W sklepach można wybrać obuwie typu „clay” (na korty ceglane) oraz „all court” (na wszystkie rodzaje kortów).
Fot.: Adobe Stock

Polecane artykuły
HistoriaHobby i pasjeSport

Inspiracje: Martyna Wojciechowska – kobieta, która łamie stereotypy

Martyna Wojciechowska jako córka kierowcy rajdowego miała prawo zainteresować się tym…
BezpieczeństwoHobby i pasjeSport

Jak się chronić przed lawiną? Nie przeceniaj swoich możliwości i respektuj komunikaty

Skutki lawin są ogromnie niebezpieczne. Lawina jest groźna zarówno dla ludzi,…
CiekawostkiHistoriaSport

Mundial, czyli gra o życie. Trzy historie mrożące krew w żyłach

W Polsce kibice po przegranych meczach reprezentacji mogą być rozczarowani, smutni…