EkologiaŚwiat wokół nas

Radość przyrody z lockdown. Zachowania zwierząt, poprawa powietrza

Przyroda wprost odżyła!

Efekty zakazów wyjścia do lasów i ograniczona swoboda przemieszczania się podczas pandemii koronawirusa są zaskakujące. Przyroda odżyła, a zwierzęta bez stresu odwiedzają ludzkie osiedla. W wielu miastach zarówno woda, jak i powietrze są znacznie czystsze. Zobacz, jakie plusy ma lockdown.

Lockdown, czyli zakaz wychodzenia z domu, miał niesamowity wpływ na przyrodę. Wystarczyło zaledwie kilka dni, aby zauważyć zmiany zachodzące w zachowaniach zwierząt. Wiele osób twierdzi, że przyroda radzi sobie znacznie lepiej bez nas niż my bez niej. Jakie lekcje możemy wyciągnąć z zakazu wstępu do lasu, rzadszego korzystania z samochodów i podróżowania?

Odrodzenie przyrody i nietypowe zachowania zwierząt

Cały leśny świat docenił nieobecność człowieka. W polskich lasach na szlakach turystycznych zaczęły pojawiać się zwierzęta z młodymi, część z nich spacerowała nawet po głównych ulicach miast, które na czas pandemii całkowicie opustoszały. Wielu przedstawicieli fauny można było zobaczyć w miejscach, do których na co dzień nie przychodzili ze względu na strach przed człowiekiem czy hałas.
Nietypowe zachowania zwierząt obserwowane są na całym świecie, nie tylko w Polsce. W Indiach na ulicach miast biegały rozbrykane małpy, które zazwyczaj przychodziły do zatłoczonych miejsc zaledwie na kilka chwil i szybko uciekały do swoich kryjówek w lasach, a na wybrzeża Tajlandii wróciły żółwie morskie, które składały tam jaja.

Lockdown, czyli czyste powietrze i woda

Mniejszy ruch turystyczny przyniósł wiele korzyści, m.in. w Wenecji, w której kanałach woda stała się praktycznie przejrzysta, co więcej – pojawiły się w niej niewielkie ryby. Przez brak turystów i wycieczek na gondolach zanieczyszczenia przestały unosić się na powierzchni. Z kolei do wybrzeży wysp włoskich i chorwackich podpływały delfiny. Lockdown, a zwłaszcza zmniejszenie ruchu samochodowego, pozytywnie wpłynął również na czystość powietrza w wielu europejskich miastach, co potwierdzają liczne zdjęcia satelitarne.
 

Polecane artykuły
BezpieczeństwoBiologiaEkologia

Złote algi – co to takiego? Co jest źródłem niebezpieczeństwa?

Złote algi w Odrze w roku 2022 stały się przyczyną ogromnej…
BiologiaEkologiaZdrowie

Sinice – co to za organizmy? Czy są niebezpieczne?

Sinice to stworzenia niecieszące się sympatią, zwłaszcza wśród turystów spędzających wakacje…
BezpieczeństwoŚwiat wokół nasTechnologie

Deepfake detector czyli jak rozpoznać deepfake'i i nie paść ofiarą przestępcy?

Deepfake i programy umożliwiające wykorzystanie tej technologii niestety są często wykorzystywane…